Spektakl „Runners” w wykonaniu praskiej sceny Cirk La Putyka zwyciężył podczas 30. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic, który w niedzielę wieczorem zakończył się w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie. Laur przyznali widzowie.
„Widzowie oceniali każdy z 17 prezentowanych na festiwalu spektakli. Przydzielali im oceny od 0 do 5. Zwycięskie przedstawienie uzyskało średnią ocen 4,81. Drugie miejsce przypadło spektaklowi +Opowieści małej Lupitiny Gonzalez+ Loutky bez hranic z Pragi. Średnia oceń wyniosła 4,79. Publiczność doceniła również katowicki Teatr Śląski za +Pokorę+. Spektakl otrzymał ocenę 4,65” – poinformował PAP dyrektor festiwalu Janusz Legoń.
Główną nagrodą była statuetka przedstawiająca huśtawkę wykonaną z granicznego szlabanu.
Spektakl „Runners” praskiej sceny Cirk La Putyka w reżyserii Rostislava Novaka młodszego i Vita Neznala to widowisko na pograniczu teatru ruchu i „nowego cyrku”, z międzynarodową obsadą i unikatową scenografią. Inspiracją do jego powstania był cytat z książki Christophera McDougalla „Urodzeni biegacze”: „Najwięcej biegamy, kiedy jest najgorzej”. Opowiada o codziennym bieganiu, rozumianym zarówno dosłownie, jak i metaforycznie: pogoni za uciekającym czasem, za sukcesem, za szczęściem.
Cirk La Putyka to jeden z najważniejszych zespołów nurtu „nowego cyrku”. Został założony przez Rostislava Novaka młodszego i jego brata Vita, potomków słynnego czeskiego lalkarza Mateja Kopeckiego, uważanego za „ojca czeskiego lalkarstwa”.
Tegoroczna edycja festiwalu rozpoczęła się 30 września. Widzowie po obu stronach granicznej rzeki Olzy zobaczyli spektakle polskie, czeskie, słowackie oraz węgierski. W programie wydarzenia znalazły się także koncerty, wystawy, spotkania i dyskusje, działania edukacyjne oraz warsztatowe.
Podczas imprezy organizatorzy upamiętnili postać Vaclava Havla, pisarza i dramaturga, opozycjonisty w czasach komunizmu, a później prezydenta Czechosłowacji i Czech, którego 85. rocznica urodzin i 10. śmierci przypada w tym roku. W programie znalazł się „Protest” w wykonaniu aktorów warszawskiego Teatru Dramatycznego w reżyserii Aldony Figury, złożony z trzech utworów: „Audiencja”, „Wernisaż” i „Protest”.
Festiwal Bez Granic jest sztandarową imprezą stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, wywodzącego się z demokratycznej opozycji. Jej działacze w latach 80. organizowali m.in. nielegalne spotkania opozycjonistów z Polski i Czechosłowacji.
W 1990 r. działacze Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej Jerzy Kronhold z Cieszyna i nieżyjący już Jakub Matl z Czeskiego Cieszyna zorganizowali pierwszą edycję festiwalu, która była poświęcona twórczości Vaclava Havla. Impreza pierwotnie nosiła nazwę „Na granicy”. Została zmieniona po wejściu Polski, Czech i Słowacji do UE.
Obecnie organizatorem festiwalu są cieszyński oddział SPCzS i czeskocieszyńskie stowarzyszenie Człowiek na Granicy.