EN

1.10.2020, 14:02 Wersja do druku

Chybie. Ruszyła adaptacja budynku dla potrzeb domu kultury

Inne aktualności

Ruszył remont budynku będącego częścią nieistniejącej już cukrowni w Chybiu. Zostanie on zaadaptowany na nową siedzibę miejscowego domu kultury. Prace mają się zakończyć jesienią 2021 r. – poinformowała w czwartek Katarzyna Uchyła z chybskiego urzędu gminy.

Zadanie realizuje firma z Warszawy, która zwyciężyła w trzecim z kolei przetargu. Samorząd podpisał z nią umowę 11 września. Opiewa ona na 6,2 mln zł.

"Teren został już przekazany. Wykonawca rozpoczął prace" - powiedziała urzędniczka.

Obecnie dom kultury mieści się w niewielkich pomieszczeniach miejscowego amfiteatru. W nowej siedzibie powstanie m.in. sala widowiskowa na 120 miejsc z pełnym zapleczem, pracownie warsztatowe i galeria wystawiennicza. Istniejący taras zostanie dostosowany do przeprowadzania na nim zajęć plenerowych. Zamontowane zostaną kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne.

W budynku po dawnej cukrowni nadal będzie działał Amatorski Klub Filmowy "Klaps", który powstał w 1969 r. Założyli go młodzi pracownicy cukrowni Franciszek Dzida, Józef Orawiec i Kazimierz Pudełko. To jedyny działający na wsi klub filmowy. Krzysztof Kieślowski realizując film "Amator" wzorował się na postaci Dzidy. Obecnie klub zrzesza kilkanaście osób.

Inwestorem przy tworzeniu nowej siedziby ośrodka jest gmina. Do niej obecnie należy budynek. Samorząd pozyskał na renowację ponad 6 mln zł z funduszy UE.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne