EN

7.04.2021, 09:09 Wersja do druku

Choroba i sztuka

"ONKO" wg scen. Weroniki Szczawińskiej, Piotra Wawera Jr. i Sebastiana Pawlaka reż. Weroniki Szczawińskiej w TR Warszawa, pokaz online. Pisze Michał Centkowski w Newsweeku.

fot. Monika Stolarska

„Onko" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej nie miał być terapeutycznym spektaklem o raku, choć reżyserka i zarazem bohaterka przedstawienia przeżyła chorobę nowotworową. I rzeczywiście w najnowszej premierze online TR Warszawa to nie choroba jest najważniejsza.

Kameralny spektakl, rozpisany na dwoje bohaterów, rozgrywa się w niemal pustej przestrzeni. Tło stanowi zasłona w abstrakcyjne wzory. Ubrani w kolorowe, jakby cyrkowe kostiumy aktorzy proponują widzom dowcipne widowisko z pogranicza monodramu, pantomimy i stand-upu.

Ona młoda kobieta, reżyserka, słyszy diagnozę: rak piersi. I mierzy się nie tylko z chorobą, ale też z kulturowymi konwencjami i stereotypami. On - aktor z małej miejscowości, którego droga do kultowego warszawskiego teatru nie była łatwa, próbuje uciec przed zgubnym dla artysty zaszufladkowaniem. Właściwie w obie postacie wciela się Sebastian Pawlak.

Szczawińska towarzyszy mu na scenie, od czasu do czasu komentując akcję, słowem - grając reżyserkę. Jest w tym przewrotnym zestawieniu kondycji pacjentki oraz aktora jakaś nieoczywista siła. Skromny, bezpretensjonalny spektakl o chorobie i sztuce staje się opowieścią o próbie ocalenia własnej podmiotowości.

Tytuł oryginalny

Choroba i sztuka

Źródło:

„Newsweek Polska” nr 14