EN

25.08.2021, 09:55 Wersja do druku

Bytom. Tu Teatr, czyli plenerowe spotkania z teatrem

Z końcem sierpnia rozpoczyna się kolejna edycja projektu Tu Teatr Bytom, czyli plenerowych spotkań z teatrem. Tym razem organizatorzy zapraszają mieszkańców i mieszkanki Bytomia 28 sierpnia i 5 września do dwóch dzielnic - na Osiedle Arki Bożka oraz Szombierki.

W ramach kolejnej odsłony Tu Teatr Bytom znów możemy spotkać się w piknikowym nastroju, by wspólnie obejrzeć spektakle teatralne w nieoczywistych przestrzeniach naszego miasta. “A skoro już o przestrzeniach mowa! Punktem wyjścia do tegorocznej edycji były [nasze] własne zakamarki, zarówno te realne - miejskie i te schowane nieco głębiej w nas i to one doprowadziły nas do rozmyślań o Bytomiu. O Bytomiu teraz, kiedyś i tym za 100 lat. Jesteśmy bardzo ciekawi, gdzie Wy widzicie Bytom za 100 lat. Dlatego przed i po spektaklu zaprosimy Was do wspólnego wykreowania wizji Bytomia 2121!” - mówią przedstawiciele Fundacji Inqubator Teatralny.

28 sierpnia o godzinie 17:00 przy Klubie Sezam na Osiedlu Arki Bożka Teatr Gry i Ludzi zagra spektakl pt.: “Opowieści Wagantów”. To historia trupy wędrujących lalkarzy, tytułowych Wagantów, którzy jeździli ze swoim wozem od wsi do wsi, z miasta do miasta, grając swoje opowieści dla dzieci i dorosłych. Tym razem zobaczymy dwie historie. Pierwsza to bajka o dziecku szczęścia chłopcu, który wyrusza do piekła po trzy złote włosy z głowy diabła. Druga bajka opowiada o córce młynarza, która przez pychę swego ojca trafia do królewskiego lochu. „Opowieści Wagantów” to próba odtworzenia średniowiecznego spektaklu lalkowego. Lalki wykonane zostały z przedmiotów codziennego użytku takich jak kosze, drewniane łyżki, puchary, miotły itp. Spektakl składa się z dwóch części będących adaptacją bajek braci Grimm. Opowieściom towarzyszy muzyka grana na żywo.

5 września o godzinie 16:00 w okolicach placu zabaw przy ulicy Podhalańskiej 7 w Szombierkach swój spektakl zaprezentuje Kolekttacz. Artystki po raz drugi będą gościć w Bytomiu i zabiorą widzów oraz widzki na spotkanie ciał, o którym piszą takimi słowami: “W trakcie wydarzenia "CiałoKształt" postaramy się zwrócić uwagę na fakt, że każde ciało jest wyjątkowe. Jedyne, niepowtarzalne, wystarczające takie jakie jest. Poszukamy szczególnej energii, która daje swobodę, skupienie a zwłaszcza radość. Prowokujemy, tworzymy i obserwujemy relacje, także pomiędzy sobą. W pokazie podejmiemy ważny dla nas temat postrzegania odmienności. Dostrzegania różnic i reagowania na nie, akceptowania ich.

Pomogą nam w tym intuicyjne obiekty sensoryczne INTIBAG autorstwa Izy Chlewińskiej oraz Tomka Bergmanna.”

Tu Teatr Bytom to projekt, którego pomysłodawcą i realizatorem jest Fundacja Inqubator Teatralny. W ramach działania odbywają się pokazy spektakli i warsztaty teatralne w wybranych dzielnicach Bytomia.

Tegoroczna, piąta już odsłona cyklu to pokaz dwóch spektakli w dwóch dzielnicach miasta. Spektakle te wybrane zostały przez jury społeczne w drodze ogólnopolskiego konkursu.

Oba spektakle są realizowane we współpracy z Bytomską Spółdzielnią Mieszkaniową. Zadanie jest dofinansowane ze środków Gminy Bytom.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne