18.09.2021, 08:48 Wersja do druku

Bytom. Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego

Inne aktualności

Koncertem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej w Katowicach pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego rozpocznie się w sobotę w Bytomiu Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego – wybitnego kompozytora okresu baroku.

W Bytomskim Centrum Kultury zabrzmią utwory Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Andrzeja Panufnika i Krzysztofa Meyera.

Organizowany przez Stowarzyszenie Gorczycki.pl festiwal, który potrwa do 17 października, odbywa się w tym roku pod hasłem "Przemiany". Zaplanowano 12 koncertów w różnych miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Nie może być jednak inaczej – inauguracja odbędzie się w Bytomiu – mieście patrona festiwalu – podkreśla dyrektor festiwalu Adam Wesołowski.

- Inspiracją tegorocznej edycji jest to, czym obecnie żyjemy – przemiany, nie tylko społeczne, ale i kulturowe. Będziemy pokazywać, jak zmienia się muzyka przez wieki i muzyka każdego kompozytora w trakcie jego życia, ale też jaki wpływ ma muzyka dawna na współczesnych kompozytorów – dodał.

Ze względu na pandemię odstąpiono w tym roku od zapraszania artystów zza granicy, pozostawiając jednak w nazwie festiwalu słowo "międzynarodowy". Dyrektor Wesołowski wyjaśnił, że przemawiały za tym zarówno względy organizacyjne – niepewność co do sytuacji epidemiologicznej i związanych z nią obostrzeń, jak i chęć wsparcia polskich artystów w trudnym dla nich okresie. - Festiwalu nie udałoby się zorganizować, gdyby nie wsparcie miasta Bytomia, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wiele festiwali się nie odbywa – zaznaczył dyrektor Wesołowski.

- Cieszę się, że po raz kolejny udało się zorganizować tę imprezę - bardzo ważną, z długą już historią. Tegoroczny temat – przemiany – jest bardzo ciekawy i atrakcyjny dla słuchaczy – powiedział prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Jacek Brzezinka podkreśla walor festiwalu, jakim są koncerty w różnych miastach regionu. - To przybliża do siebie mieszkańców naszej metropolii i nadaje naszej współpracy dodatkowy wymiar, bo wspólnie budujemy obraz GZM jako miejsca atrakcyjnego dla organizacji wydarzeń artystycznych i atrakcyjnego dla życia – wskazuje.

Współorganizatorem festiwalu jest Raciborskie Centrum Kultury, gdzie 1 października odbędzie się koncert muzyki filmowej, połączonej z poezją ks. Mieczysława Malińskiego. Koncert będzie okazją do wysłuchania znakomitych utworów Wojciecha Kilara, Ennia Morricone, Johna Williamsa, Bartosza Chajdeckiego i Henryka Kuźniaka oraz poznania talentu muzycznego Macieja Zakościelnego - ten znany aktor jest absolwentem szkoły muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec - a także wirtuozerii klarnecisty Romana Widaszka i pianisty Grzegorza Biegasa.

Patron festiwalu, Grzegorz Gerwazy Gorczycki urodził się ok. 1665 r. jako syn Adama Gorczycy, właściciela największego gospodarstwa w Rozbarku - dziś dzielnicy Bytomia. Zapisał się w historii muzyki jako jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich epoki baroku. Jest autorem m.in. utworów chóralnych, które stanowiły oprawę liturgiczną nabożeństw i na pewno były wykonywane w okresie od 1698 do 1734 r., gdy ks. Gorczycki był kapelmistrzem wawelskiej kapeli. Był również penitencjarzem w katedrze wawelskiej i - zdaniem historyków - osobą szczególnie wrażliwą na potrzeby biednych. Wspomina się, że podczas zarazy i okupacji miasta przez Szwedów, był jednym z nielicznych kapłanów niosących posługę duszpasterską krakowianom. Zmarł 30 kwietnia 1734 r.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka