EN

28.09.2020, 08:07 Wersja do druku

Bytom. Artyści Opery Śląskiej zapraszają do udziału w akcji „Pociąg do Kultury”

Inne aktualności

Artyści Opery Śląskiej będą w poniedziałek zapraszać pasażerów pociągów na trasie Gliwice – Katowice do skorzystania z projektu „Pociąg do Kultury”. To możliwość bezpłatnego powrotu Kolejami Śląskimi z ponad 300 „kulturalnych miejsc” w woj. śląskim.

Jak przekazał rzecznik Kolei Śląskich Tomasz Musioł, aby zachęcić mieszkańców regionu do skorzystania z akcji, w poniedziałek rano artyści Opery Śląskiej przygotują niespodzianki i atrakcje w dwóch porannych kursach Kolei Śląskich: z Katowic do Gliwic (odjazd o godz. 6.25, przyjazd o 6.52) oraz z Gliwic do Katowic (odjazd o godz. 7.08, przyjazd o 7.37).

Realizowany w ramach regionalnego budżetu obywatelskiego projekt zakłada tańsze o 50 proc. przejazdy pociągami Kolei Śląskich, mając na celu ułatwienie odwiedzin blisko 350 specjalnie wyselekcjonowanych śląskich "miejsc kultury".

Zgodnie ze szczegółowymi założeniami projektu, gdy kupi się bilet kolejowy "tam" (płacąc 100 proc. lub mniej – z ustawową lub handlową ulgą) oraz bilet np. do teatru, to na ich podstawie, w kasie lub u konduktora wystawiany ma być bezpłatny bilet powrotny (ważny tego samego lub następnego dnia). Bilet na wydarzenie kulturalne może być w wersji elektronicznej lub papierowej.

Instytucji kultury włączonych w akcję jest blisko 350, a ich pełna lista dostępna jest na stronie Kolei Śląskich: kolejeslaskie.com/obsluga-podroznych/oferty/pociag-do-kultury. Bezpłatne przejazdy powrotne pociągami ograniczone są relacjami w granicach woj. śląskiego, nie można zatem skorzystać z nich np. wracając do Kluczborka czy Oświęcimia.

Projekt "Pociąg do Kultury" - którego koszt oszacowano na nieco ponad 205 tys. zł - nawiązuje do prowadzonej od 2017 r. wakacyjnej akcji Kolei Śląskich, zapewniającej 20-procentową zniżkę na wstęp do placówek muzealnych, położonych w zasięgu działania tego przewoźnika. Akcja "Kolej na muzea" zachęcała do korzystania z oferty placówek, jednocześnie zapewniając im reklamę.

Głosowanie pierwszej edycji budżetu obywatelskiego woj. śląskiego trwało od 12 do 30 listopada ub. r. Wybierać można było spośród 85 dopuszczonych projektów, pula budżetu wyniosła 10 mln zł. W głosowaniu elektronicznym odnotowano 23 683 ważne głosy. Do realizacji w tym roku zatwierdzono 43 projekty na łączną kwotę wsparcia ponad 9 mln zł.

Lista wybranych do realizacji zadań i inne szczegółowe informacje na temat tegorocznej i przyszłorocznej edycji regionalnego budżetu obywatelskiego znajdują się na stronie bo.slaskie.pl. 

Źródło:

PAP

Autor:

Mateusz Babak