EN

18.11.2020, 20:01 Wersja do druku

Bydgoszcz. "Życie intymne Jarosława" na 19. Festiwalu Prapremier

fot. Dominik Werner / mat. teatru

Z przyjemnością informujemy, że ŻYCIE INTYMNE JAROSŁAWA w reżyserii Kuby Kowalskiego bierze udział w 19. edycji Festiwalu Prapremier!

Przedstawienie będzie transmitowane na żywo prosto ze Sceny Malarnia Teatru Wybrzeże w czwartek, 26 listopada o godzinie 19.00. Spektakl będzie można obejrzeć za pośrednictwem platformy VOD Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

O FESTIWALU

Festiwal Prapremier jest jedną z najważniejszych i najbardziej prestiżowych polskich imprez teatralnych. Tegoroczna edycja w całości poświęcona jest refleksji nad istotą poszukiwania schronienia w sytuacji zagrożenia.

O SPEKTAKLU

Historia nieokiełznanej erotycznej relacji jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy z młodszym o 40 lat mężczyzną. Od obsesyjnej namiętności, burzliwych rozstań, poprzez piekło zazdrości,odrzucenie aż po wzniosłe uczucie, najszczerszą empatię i pielęgnowanie w chorobie. W ich miłość wpisana była śmierć - Jerzy chorował na gruźlicę. Tym samym literatura Iwaszkiewicza połączyła się z życiem osobistym - literacki motyw młodego, śmiertelnie chorego mężczyzny był obecny w jego twórczości od samego początku. INTYMNE ŻYCIE JAROSŁAWA to także opowieść o żonie pisarza, Annie, która z czułością i wyrozumiałością dopełniała miłosny trójkąt i w pewnym sensie stanowiła jego fundament. Związek z Jerzym bezpośrednio zainspirował Iwaszkiewicza do napisania kilku znakomitych opowiadań m.in. TATARAKU i KOCHANKÓW Z MARONY. Spektakl jest przede wszystkim oparty na listach Jarosława Iwaszkiewicza do Jerzego Błeszyńskiego i na jego Dzienniku. Dokumenty te nie mają sobie w Polskiej literaturze równych i dają wnikliwy obraz życia prywatnego pisarza i jego homoerotycznych związków.

„Niezwykły spektakl – przepełniony głęboką humanistyczną miłością do człowieka i akceptacją jego ukrytych pragnień.” - Katarzyna Fryc, "Gazeta Wyborcza".

ŻYCIE INTYMNE JAROSŁAWA
Magda Kupryjanowicz, Michał Kurkowski
wg pomysłu i we współpracy z Kubą Kowalskim
na podstawie korespondencji i dzienników oraz wątków opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza
Reżyseria: Kuba Kowalski
Scenografia i kostiumy: Kornelia Dzikowska
Muzyka: Rafał Ryterski
Ruch sceniczny: Katarzyna Sikora
Reżyseria świateł: Damian Pawella
Projekt plakatu: Paweł Kamiński
W spektaklu występują: Anna Kociarz - Anna, Piotr Biedroń - Jurek, Korab, Robert Ciszewski - Karol, Dziad Szpitalny, Lekarz, Krzysztof Matuszewski - Jarosław, De Villiers, Marcin Miodek - Jurek, Julia, Charles, Jan Napieralski - Jurek, Romeo, Rellov, Rafał Ryterski - muzyka na żywo.
Asystent reżysera: Piotr Biedroń
Asystent autorki ruchu scenicznego: Oskar Malinowski
Inspicjent - sufler: Agnieszka Szczepaniak
Premiera: 24 lipca 2020 roku na Scenie Malarnia

Czas: 1 godzina 35 minut (bez przerw)

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne