EN

29.08.2022, 11:10 Wersja do druku

Bydgoszcz. Premiera „Ameryki" i inne wrześniowe plany Teatru Polskiego

Wrześniowy afisz Teatru Polskiego w Bydgoszczy otworzy pierwsza z zaplanowanych w nowym sezonie artystycznym premiera – „Ameryka” w reżyserii Julii Holewińskiej. Następnie zaprosimy na spektakl inspirowany „Antygoną” Sofoklesa – „Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak. W drugiej połowie miesiąca na deski małej sceny TPB powróci uroczy „Plastusiowy pamiętnik” w reżyserii Leny Frankiewicz.

fot. Tomasz Szerszeń/mat. teatru

Podróż do „Ameryki” na otwarcie sezonu artystycznego 2022/23

Pierwszą powakacyjną propozycją TPB będzie premiera „Ameryki” w reżyserii Julii Holewińskiej, do której tekst stworzyła sama Julia Holewińska wraz z Tomaszem Szerszeniem.

Na wykonanym piórkiem i atramentem rysunku América Invertida (1943) urugwajski malarz Joaquín Torres García przedstawia Amerykę Południową odwróconą do góry nogami – z perspektywy, do której nie przywykliśmy w polskiej szkole. To wyzwolicielskie dekolonialne spojrzenie, polegające na oduczaniu się oczywistości, podważaniu świętości, odkrywaniu skrytej przemocy i wpisanej w naszą kulturę i system społeczno-ekonomiczny opresji, jest inspiracją dla Ameryki.

Centralną postacią tej opowieści jest Witoldo Gombrowicz – argentyński pisarz, noblista, uciekinier z polskości, który zabiera nas w podróż po swojej ukochanej Ameryce Południowej i jednocześnie w głąb swojego nowego, nieznanego dramatu. Uwolniony od ciężaru swego kraju i języka, snuje opowieść o „nowej Ameryce, o nas wszystkich”. Wyraża w niej marzenie o ustanowieniu nowej kartografii, o zdekolonizowaniu myślenia, o konieczności wymyślenia nowych bohaterów na miarę „nowego wspaniałego świata”.

W narracji Gombrowicza pojawiają się: Kolumb, Maradona, Isaura i Amazonia – każde z nich wadzi się ze swoją własną opowieścią i, przede wszystkim, z historią kolonizacji i innych form opresji, stając w obronie rewolucyjnych i progresywnych wartości. W ich opowieściach Ameryka Południowa jest nie tyle egzotycznym miejscem uchodźctwa, ostatnim portem, co raczej przestrzenią wcielanych w życie utopii i codziennych rewolucji, które zachodzą tam wcześniej i gwałtowniej niż w Polsce. Polska bowiem przegląda się w Ameryce Łacińskiej niczym w lustrze – i na odwrót.

Premiera „Ameryki” odbędzie się w piątek, 9 września o godz. 19.00 na małej scenie TPB. Pokazy popremierowe zaplanowane zostały na 10 września o godz. 19.00 oraz 11 września – o godz. 18.00.

fot. Natalia Kabanow/mat. teatru

„Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” czyli „Antygona” po bydgosku

„Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” to spektakl inspirowany „Antygoną” Sofoklesa, powstały na bazie zespołowego researchu i improwizacji - wytworzone na czas spektaklu tymczasowe muzeum migrujących obiektów żałobnych stanie się przestrzenią publicznego uprawniania upamiętnień i opłakiwania.

Jak i kogo upamiętniać? Dlaczego warto histeryzować i konspirować? Dlaczego Wenus z Milo jest atrakcyjniejsza bez rąk? Czy Antygona ożywa jako melodramat? Co można znaleźć na zwierzęcych cmentarzach, w lokalnych muzeach, pod bydgoskimi pomnikami i w strofach Sofoklesa? Jak nauczono nas antyku i pożegnań? Po co mistyfikować, wydobywać to, co nieistniejące i analizować „brak”?

Być może w momencie, gdy żałoba w przestrzeni publicznej staje się elementem polityk konserwujących i wykluczających, odzyskiwanie upamiętnień oraz żałoby - nienormatywnej, amoralnej, marginalnej, „słabej”, naruszającej dany porządek społeczny i kulturowy, ma szanse okazać się skuteczną strategią oporu i zmiany.

Wrześniowe pokazy odbędą się w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, przy Placu Wolności 9 w piątek 16 września i sobotę 17 września o godz. 19.00.

fot. Magda Hueckel/mat. teatru

Z drewnianego piórnika wydostaje się Plastuś…

Propozycją dla młodszej widowni po przerwie wakacyjnej będzie „Plastusiowy pamiętnik” w reżyserii Leny Frankiewicz - ten sam, którego przygody w powieści Marii Kownackiej cieszyły naszych rodziców, babcie i dziadków.

Historia nieporadnego, pomarańczowego ludzika zaciekawi nawet tych najbardziej niecierpliwych widzów. Przygody piórnikowych mikrusów będą dla dzieci zajmującą przygodą, pełną humoru i mądrości. Przedwojenny tekst Kownackiej stanie się na deskach teatru uniwersalną opowieścią o przyjaźni, która nieraz zadziwi publiczność, zapraszając ją do krnąbrnego świata nicponi i hultajów, kleksów, Gumki Myszki i Tosi.

Wrześniowe pokazy odbędą się  w sobotę 24 września o godz. 16.00 oraz w niedzielę 25 września o godz. 11.00 na małej scenie TPB.

Bilety na spektakle repertuarowe są dostępne na stronie internetowej Teatru Polskiego w Bydgoszczy w zakładce „KUP BILET ONLINE”. Bilety można także zakupić w kasie biletowej Teatru (wejście od strony Parku Kochanowskiego, od ul. 20 stycznia 1920 r.) w godzinach jej otwarcia, tj. od środy do piątku od 14.00 do 18.00.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne