EN

31.08.2020, 08:20 Wersja do druku

Bydgoszcz. Wrzesień w Teatrze Polskim. Festiwal w nowej formule i premierowo "Amadeusz"

mat. teatru

Spektakl Krystiana Lupy na start Festiwalu Prapremier, sztuka z Krzysztofem Materną i premiera "Amadeusza" Petera Shaffera - wrzesień w Teatrze Polskim w Bydgoszczy zapowiada się nad wyraz ciekawie.

Bydgoski teatr wraca po przerwie z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. W pierwszej kolejności na scenie zobaczymy spektakle, których wcześniejszą realizację uniemożliwiła pandemia koronawirusa. – Teatr nie może wypaść ze świadomości widzów, a jedynie atrakcyjna oferta zrekompensuje reżim sanitarny, kontrole i obowiązek noszenia maseczek – mówi dyrekcja.

O istocie talentu

Sezon rozpocznie się premierą „Amadeusza” w reżyserii Łukasza Gajdzisa, która planowo miała odbyć się w czerwcu. Prace nad produkcją rozpoczęły się już na początku tego roku. Plany pokrzyżowała pandemia, twórcy do prób wrócili w wakacje. Gajdzis na warsztat bierze najsłynniejsze dzieło Petera Shaffera, za które brytyjski dramatopisarz otrzymał w 1981 r. nagrodę Tony w kategorii „Najlepsza sztuka”. W tym samym roku na scenie warszawskiego Teatru na Woli „Amadeusza” wyreżyserował Roman Polański, obsadzając się w tytułowej roli. Wielu jednak historię słynnego konfliktu Wolfganga Amadeusza Mozarta i Antonio Salieriego kojarzy głównie z wielkiego ekranu. Shaffer napisał scenariusz opartego na swojej sztuce filmu. Wyreżyserowana przez Milosa Formana ekranizacja rozbiła oscarowy bank i zgarnęła aż osiem statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej. W bydgoskiej realizacji nie znajdziemy inspiracji poprzednimi inscenizacjami czy filmem. – To przede wszystkim spektakl o talencie. Kwestionujemy jego definicję i zadajemy sobie szereg ważnych pytań. Kto tak naprawdę ma talent? Kto o tym decyduje? Cała sztuka, choć oparta na tekście Shaffera, dzieje się we współczesnej konwencji. Teatr musi mówić o sytuacji tu i teraz, nawet jeśli akcja rozgrywa się w XVIII w. Zachowanie epoki nie powoduje, że nie możemy opowiadać historii nowoczesnym językiem – zapowiada reżyser.

„Amadeusz” będzie pierwszą od dawna dużą, muzyczną produkcją bydgoskiego teatru. Na scenie zobaczymy: grupę tancerzy, chór, orkiestrę i niemal cały zespół aktorski. Premiera odbędzie się 5 września, sztuka zostanie zagrana ponownie 6 i 7 września.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Wrzesień w Teatrze Polskim. Festiwal w nowej formule i premierowo "Amadeusz"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Bydgoszcz” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne