EN

11.09.2020, 10:50 Wersja do druku

Bydgoszcz. Wojciech Smarzowski przejmuje Ostromecko

Inne aktualności

Studio Metrage oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zapraszają na "Kino Smarzowskiego", czyli cykl wydarzeń związanych z twórczością tego znakomitego reżysera.

W ramach "Kina Smarzowskiego" będzie można przyjrzeć się pracy na planie filmu "W2" w Ostromecku, zobaczyć na ekranie kinowym takie dzieła jak "Wesele", "Wołyń", "Kler" czy "Różę", wziąć udział w spotkaniu z Wojciechem Smarzowskim i aktorami, czy wysłuchać wyjątkowego koncertu z muzyką filmową Mikołaja Trzaski.

Ekipa filmowa będzie gościć w Bydgoszczy od 17 września do drugiej połowy października. Planem zdjęciowym do najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego będzie miejsce niezwykłe – Zespół Pałacowy - Parkowy w Ostromecku. To w Pałacu Nowym kręcone będą kluczowe dla filmu sceny wesela, w którym wystąpią m.in. Agata Kulesza, Robert Więckiewicz czy Andrzej Chyra. Na potrzeby filmu zostanie wykorzystane także otoczenie parkowe. W związku z tym, Zespół Pałacowo-Parkowy, w tym oba pałace wraz z restauracją i sam park będą zamknięte dla zwiedzających od poniedziałku 14 września do 2 listopada.

Nie tylko Ostromecko będzie scenerią dla nowego filmu Smarzowskiego.  Przez pierwsze dwa dni zdjęcia kręcone będą w Starym Fordonie, m. in. na Rynku oraz w Kościele pw. św Mikołaja.  - Bydgoszcz nie jest dla Smarzowskiego miastem anonimowym, w jego twórczości odgrywa istotną rolę - mówi Marcin Kowalski ze Studia Filmowego Metrage. - W Kinie Orzeł miała miejsce jedna z prapremier filmu "Wołyń", a w bydgoskim Kinie Helios – prapremiera „Kleru”.
Producentem najnowszego filmu pod roboczym tytułem „W2” jest właśnie Studio Metrage, z którym Smarzowski związany jest od trzech lat.

Kinomaniacy będą mieć wyjątkową okazję do podpatrzenia artystów przy pracy - w sobotę 26 września Studio Metrage i Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zapraszają na Dzień Otwarty na planie. Co zrobić, żeby przybyć na plan Smarzowskiego? Polubić fanpage Studio Metrage na Facebooku oraz wysłać w wiadomości do Metrage swoje zgłoszenie: imię, nazwisko, nr telefonu oraz adres email. Liczba osób, które wejdą na plan jest ograniczona ze względów technicznych i epidemiologicznych!

Takie same obostrzenia będą obowiązywać podczas najważniejszego wydarzenia "Kina Smarzowskiego" zaplanowanego na niedzielę 11 października. Tego wieczoru w Kinie Orzeł w MCK organizatorzy zaplanowali wyjątkowy pokaz filmu "Wesele" (początek o godz. 17.00) z udziałem reżysera, jego ekipy i aktorów. Po filmie - spotkanie otwarte i dyskusja. Na zakończenie "Kina Smarzowskiego" - koncert tria Mikołaja Trzaski z muzyką z filmów Smarzowskiego. Ze względu na ograniczenie liczby widzów w kinie, koncert oraz spotkanie będą także transmitowane on-line (informacje dotyczące wejściówek wkrótce).

W Kinie Orzeł od 1 do 9 października czeka nas także przegląd filmów Smarzowskiego - zobaczyć będzie można „Wołyń” (1 października), ”Różę” (7 października), „Kler” (8 października), a także „Dom zły” (9 października). Wszystkie pokazy odbędą się o godz. 20.00.

Film „W2” wejdzie na ekrany kin we wrześniu 2021 roku. Zagrają w nim m. in.: Agata Kulesza, Robert Więckiewicz, Michalina Łabacz, Andrzej Chyra, Agata Turkot, Arkadiusz Jakubik, Mateusz Więcławek, Ryszard Ronczewski, Henryk Gołębiewski. Autorem zdjęć jest Piotr Sobociński jr (m. in. „Boże Ciało”), a scenografii – Marek Warszewski („Miasto 44”, „Karbala”, „Rojst”). Muzykę napisał Mikołaj Trzaska.  Producentami filmu są: Wojciech Gostomczyk (również producent wykonawczy), Janusz Bogaczyk, Janusz Hetman. Za PR filmu odpowiada Marcin Kowalski.

Organizatorami "Kina Smarzowskiego" są Studio Metrage oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Partnerami - Miasto Bydgoszcz oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Źródło:

Materiał nadesłany