EN
19.03.2022, 08:15 Wersja do druku

Bydgoszcz. Uczucia grają role, czyli operowa „Szkoła kochanków” na Dzień Teatru

„Così fan tutte" to opera komiczna o korzeniach tkwiących w  commedia dell'arte, jedno z ostatnich dzieł Mozarta, skomponowane na rok przed śmiercią.

fot. Andrzej Makowski/mat. teatru

Opera Nova zaprasza na swój najnowszy spektakl w bieżącym repertuarze (premiera z października ub. roku) w piątek, sobotę i niedzielą: 25, 26 i 27 marca br. - dedykując te przedstawienia wszystkim miłośnikom, artystom i pracownikom Teatrów z okazji ich święta.

Choć fabuła opery skupia się  głównie na miłosnej intrydze i przebierankach, w istocie dotyka  niebezpiecznej  zabawy i manipulowania  uczuciami bohaterów oraz wykorzystywania ludzkiej emocjonalności. Bohaterowie opery Mozarta przenoszeni są w  epokach czasowych  i przestrzeni na scenie obrotowej (motyw tarczy zegara sugeruje, że historia dziać się może zawsze i wszędzie). Sześcioro solistów zmienia tylko kostiumy : w istocie natura kochanków nie zmienia się. Mozart dla każdego przewidział popisowe fragmenty wokalne.

W roli Fiordiligi: Julia Pruszak i Magdalena Chmielecka, jako Dorabella : Dorota Sobczak i Aleksandra Gudzio. W partii Ferranda: Krzysztof Zimny i Szymon Rona, jako Guglielmo: Janusz Żak i Sławomir Kowalewski (po raz pierwszy w tej roli). Jako pokojówka Despina: Dorota Nowak, cyniczny  Don Alfonso: Leszek Skrla i Jacek Greszta.

Paweł Szkotak, znakomity reżyser i „człowiek teatru” zadbał także o komiczne zadania aktorskie.

W piątek za pulpitem dyrygenckim stanie Jagoda Brajewska, w piątek i sobotę Orkiestrę poprowadzi Dawid Runtz.

Źródło:

Materiał nadesłany

Autor:

Ewa Chałat