EN

10.03.2022, 10:14 Wersja do druku

Bydgoszcz. Premiera „Oficerek" i stan wojenny oczami młodzieży w Polskim

Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza już w ten weekend do auli I LO na pokazy specjalne spektaklu „1981. Nowy wspaniały kraj", a w ostatni piątek marca na małą scenę TPB, na której bydgoska premiera „Oficerek".

fot. mat. teatru

W ten weekend w Bydgoszczy odbędą się pokazy specjalne spektaklu „1981. Nowy wspaniały kraj", który jest koprodukcją czterech instytucji takich, jak: Polski Ośrodek ASSITEJ, Teatr Ochoty, Dom Spotkań z Historią i Teatr Polski im. Konieczki w Bydgoszczy.

Jak czytamy w zapowiedzi spektaklu, przypadająca w zeszłym roku 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce dla młodych twórców stała się okazją, by przeprowadzić rozmowy ze zwykłymi obywatelami, którzy byli uczestnikami tych wydarzeń.
- Przygotowaniom spektaklu w Bydgoszczy towarzyszyły spotkania twórców i pedagogów z seniorami z Domu Dziennego Pobytu przy ulicy Jodłowej w Bydgoszczy. W ramach warsztatów seniorzy zostali zaproszeni do siedziby teatru, gdzie opowiadali o swoich doświadczeniach z tego czasu - wyjaśnia nam Aleksandra Rzęska, kierowniczka działu komunikacji Teatr Polskiego w Bydgoszczy.

- Ten spektakl śmiało możemy polecić młodzieży (od 15. roku życia), bo powstał on we współpracy z młodzieżą i zmyślą o młodych ludziach, którzy czasu stanu wojennego nie pamiętają - dodaje Aleksandra Rzęska. Sztuka „1981. Nowy wspaniały kraj" w sobotę (godz. 19) i niedzielę (godz. 16 ) oraz w poniedziałek (godz. 11) zostanie wystawiona w auli I LO, ale bilety są do nabycia w kasie TPB oraz na bilety-tpb.pl.

Tymczasem Teatr Polski we współpracy z Teatrem Komuna Warszawa przygotowuje się do premiery spektaklu „Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach" w reż. Anny Smolar. Jak zdradza teatr, próbom spektaklu towarzyszą spotkania zespołu z policjantkami, by skonfrontować wyobrażenia „cywili" i stereotypy z opowieściami kobiet w mundurze. - Aktualnie próby do spektaklu trwają w Warszawie, gdzie premiera odbędzie się 18 marca. 25 marca bydgoska premiera spektaklu - zapowiada Aleksandra Rzęska.

Tytuł oryginalny

Młodzi przejrzeli się stanowi wojennemu

Źródło:

„Express Bydgoski” nr 57

Autor:

Justyna Tota

Data publikacji oryginału:

10.03.2022