EN
21.10.2021, 11:10 Wersja do druku

Bydgoszcz. Premiera "Così fan tutte" w Operze Nova

Così fan tutte – ta opera komiczna przeżywa prawdziwy renesans popularności. W ostatnich latach sięgnęło po nią kilka polskich teatrów operowych, a teraz pojawi się na afiszu Opery Nova. Tytuł ten, w przeciwieństwie do Uprowadzenia z seraju, Dyrektora teatru, Wesela Figara, Don Giovanniego, Czarodziejskiego fletu, nigdy nie był  w Bydgoszczy realizowany.

fot. plakat Tomasza Bogusławskiego

Korzenie tej operowej farsy tkwią w commedia dell'arte, jest jednym z ostatnich operowych dzieł Mozarta, skomponowanym na rok przed jego śmiercią. Zarazem to trzecia jego opera, która powstała we współpracy z doskonałym librecistą, Lorenzem da Pontem. Choć fabuła skupia się głównie na miłosnej intrydze i przebierankach (niczym we wcześniejszym Weselu Figara) to w istocie dotyka już niebezpiecznej „zabawy” - manipulowania i wykorzystywania ludzkiej emocjonalności (podobny temat zapowiadała wcześniejsza od „Così…” o kilka lat powieść Niebezpieczne związki Choderlosa de Laclos).

Po raz pierwszy zaproszenie do realizacji w bydgoskiej Operze przyjęli: Paweł Szkotak (reżyseria) i Dawid Runtz ( kierownictwo muzyczne). W obecnie przygotowywanej inscenizacji bohaterowie odbywają podróż w przestrzeni i w czasie (wielką tarczą zegara będzie scena obrotowa); zobaczymy ich w różnych momentach historycznych, które uwypuklają dramatyzm libretta.

Przed artystami próby generalne. Premiera w sobotę, 23 października o godz. 19.

Drugi spektakl w niedzielę, 24 października o godz.18 (przypominamy widzom o zmianie czasu na zimowy!). Do nabycia są jeszcze bilety na spektakle we wtorek i środę ( 26, 27 X o godz. 19.)

Źródło:

Materiał nadesłany

Autor:

Ewa Chałat