EN

30.11.2020, 15:30 Wersja do druku

Bydgoszcz. Ostatnie wydarzenia XIX Festiwalu Prapremier

Nadszedł grudzień, a wraz z nim zakończenie Festiwalu Prapremier AZYL Bydgoszcz 2020 Kujawy/Pomorze. Oto ostatnie wydarzenia, które odbędą się w najbliższych dniach.

fot. Magda Hueckel

W grudniu przygotowaliśmy dla Państwa premierę słuchowiska „Twarzą w twarz”  w reż. Mai Kleczewskiej, które zostało oparte na scenariuszu sztuki o tym samym tytule, której premiera planowana jest na marzec 2021 roku.

Na koniec FPP powrócimy także do spektakli archiwalnych. Przypomnimy spektakl „Cienie. Eurydyka mówi:” w reż. Mai Kleczewskiej, który został nagrodzony podczas Festiwalu Prapremier 2014. Festiwalową propozycją dla dzieci będą „Opowieści zimowe” w reż. Igi Gańczarczyk, które swoją premierę miały w 2012 roku.

Wszystkie wydarzenia będą odbywać się online, dlatego zachęcamy do założenia konta na platformie VOD Teatru Polskiego w Bydgoszczy (www.vod.teatrpolski.pl)  oraz śledzenia naszych mediów społecznościowych, w szczególności profilu Festiwalu na Facebooku, gdzie odbędzie się część zaplanowanych pokazów.

5.12 | sobota | g.19.00
CIENIE. EURYDYKA MÓWI: – pokaz online spektaklu

Koprodukcja: TEATR IMKA | TEATR MUZYCZNY CAPITOL | TEATR POLSKI BYDGOSZCZ
Nagranie spektaklu zostanie udostępnione 5 grudnia w wydarzeniu na Facebooku Festiwalu Prapremier
(https://www.facebook.com/events/792108698310809 ).

Spektakl będzie dostępny dla Widzów przez 24 godziny.

W ramach Festiwalu Prapremier AZYL Bydgoszcz 2020 Kujawy/Pomorze przypomnimy spektakl "Cienie. Eurydyka mówi:" na podstawie Elfriede Jelinek w reżyserii Mai Kleczewskiej, który otrzymał nagrodę podczas XIII edycji Festiwalu Prapremier!

Maja Kleczewska wraz z Łukaszem Chotkowskim przygotowali spektakl, koprodukcję Teatru IMKA Tomasza Karolaka, Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Teatru Capitol we Wrocławiu w oparciu o nagradzany tekst noblistki Elfriede Jelinek „Cienie. Eurydyka mówi:”. Jelinek, dekonstruuje mit o Orfeuszu i Eurydyce jako bezwolnie kochającej kobiecie. Miłość Orfeusza jest próżnością. Wobec świata ma się on za kanonizowaną gwiazdę pop, wobec żony - za zbawiciela. Swoim śpiewem, którym doprowadza do omdleń nastoletnie fanki pragnie dokonać niemożliwego: wskrzesić Eurydykę. To ma być wielkie wydarzenie. Show na miarę naszych czasów, gdzie każda emocja, sztuka jest szybkim towarem. W micie nikt Eurydyki nie pyta, czy chce ożyć.

Spektakl jest fuzją muzyki i teatru. Oprawę muzyczną przygotowali Paweł Krawczyk
i Katarzyna Nosowska, którą publiczność będzie mogła podziwiać w trakcie spektaklu. Elfriede Jelinek na prośbę twórców nagrała fragmenty swojego tekstu, które zostaną wykorzystane w spektaklu.


fot. Magda Hueckel

5.12 | sobota | g. 18.00
TWARZĄ W TWARZ – transmisja słuchowiska na platformie VOD (www.vod.teatrpolski.pl )

Scenariusz słuchowiska jest częścią scenariusza spektaklu pt. „Twarzą w twarz”, koprodukcji Teatru Powszechnego w Warszawie i Teatru Polskiego w Bydgoszczy, którego premiera odbędzie się w marcu 2021.

Ingmar Bergman w swojej twórczości skupiał się na badaniu wnętrza psychiki człowieka w ekstremalnej sytuacji. Skupiał się na ludziach odizolowanych od świata zewnętrznego. Swoich bohaterów zamykał na „wyspie” - w relacjach rodzinnych, w państwach objętych stanem wyjątkowym.

Zamknięci w czterech ścianach poddajemy próbie nasze więzi. Widzimy jak pod lupą relacje, które nam umykały w natłoku innych spraw. Przymusowa konfrontacja z drugim i sobą samym prowadzi do wglądu? Do szaleństwa? Zobaczymy się „jak w Zwierciadle”? Czy będziemy mieć odwagę, żeby stanąć, ze sobą i ostatecznym twarzą w twarz?

Bergman jest Przewodnikiem po czasie „kwarantanny” - zamknięcia, izolacji, wglądu i konfrontacji. Przeprowadza nas przez proces przemiany. Intymny proces transformacji i przewartościowania. I śmierci.

Coraz mocniej dociera do nas, że nastał czas śmierci. Śmierci, której nie sposób pojąć, opłakać, zrozumieć. Czy chcemy tego, czy nie, śmierć potrzebuje reprezentacji, po to jest sztuka - film, teatr, literatura, malarstwo - żeby dzięki reprezentacji nie dopuścić do traumatycznego, niewyrażonego zapisu lęku.

Artysta wciąż poszukuje języka na oswojenie nie oswajalnego. Sztuka wciąż stara się wyprzedzić rzeczywistość. To powinność Sztuki. Próbować.

Maja Kleczewska / Łukasz Chotkowski
reżyseria Maja Kleczewska
scenariusz Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski
dramaturgia Łukasz Chotkowski
muzyka Cezary Duchnowski
producentka, asystentka reżyserki Michalina Żemła
występują Aleksandra Bożek, Karolina Adamczyk, Andrzej Kłak, Julian Świeżewski, Dagmara Mrowiec-Matuszak, Małgorzata Witkowska, Piotr Stramowski
Realizacja dźwiękowa Andrzeja Brzoski. Nagrania dokonano w studiu dźwiękowym Teatru Polskiego Radia


6.12 | niedziela | g.10.00
Opowieści zimowe – pokaz online spektaklu

Nagranie spektaklu zostanie udostępnione 6 grudnia na Facebooku Festiwalu Prapremier (https://www.facebook.com/events/371809203885619/ ).
Spektakl będzie dostępny dla Widzów przez 10 godzin.

Spektakl familijny dla dzieci
i rodziców na podstawie trzech wspaniałych baśni Hansa Christiana Andersena: „Królowej śniegu”, „Śniegowego bałwana” i „Choinki”.

„Opowieści zimowe” to sceniczna baśń o poszukiwaniu siebie,  o trudnej do spełnienia misji,
o przemijaniu, o podróży przez rozmaite pory roku i niezwykłe krajobrazy. Dla małych i dużych, zbuntowanych i wrażliwych, dla tych, którzy czekają na kolejną zimę, choć tegoroczny śnieg jeszcze nie stopniał, dla marzycieli i fantastów, którzy co jakiś czas szukają pretekstu, by wyruszyć na koniec świata, choćby tylko w wyobraźni. Dla wszystkich, którzy lubią się śmiać, słuchając smutnych opowieści.



Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne