EN
26.05.2022, 12:25 Wersja do druku

Bydgoszcz. Ostatnia premiera sezonu w Teatrze Polskim - „Srebrny glob” w reż. Michała Buszewicza

Teatr Polski w Bydgoszczy przygotował premierę – „Srebrny glob” w reżyserii Michała Buszewicza. Tekst sceniczny oparty został na motywach powieści science-fiction Jerzego Żuławskiego „Na srebrnym globie. Rękopis z księżyca”. Premiera 27 maja.

fot. mat. teatru

Jeszcze przed przerwą wakacyjną zaprosimy na premierę spektaklu „Srebrny glob”, napisanego i wyreżyserowanego przez Michała Buszewicza. To metafizyczna opowieść o podróży zarówno na księżyc, jak i w głąb siebie.

Michał Buszewicz o spektaklu:

„Na srebrnym globie” - młodopolskie science fiction Jerzego Żuławskiego jest dla nas pretekstem dla przetestowania możliwości zaczynania od nowa z czystą kartą. Czy wyprawa na księżyc pozwoli na uniknięcie tego co dręczy nas na ziemi? Czy można zostawić za sobą wszystkie ziemskie błędy i na "srebrnym globie" nie popełnić ich ponownie?

Premiera spektaklu „Srebrnego globu” w reżyserii Michała Buszewicza odbędzie się 27 maja (piątek) o godz. 19.00 w pawilonie przy ul. Gdańskiej 47a. Kolejne pokazy „Srebrnego globu” 28 maja (sobota) o godz. 19.00 oraz 29 maja (niedziela) o godz. 19.00.
Spektakl powróci także przed przerwą wakacyjną - 24, 25 oraz 26 czerwca, również o godz. 19.00.

Bilety na spektakle  są dostępne na stronie www.teatrpolski.pl w zakładce „KUP BILET ONLINE” . Bilety można także zakupić  w kasie biletowej Teatru (wejście główne od ul. 20 stycznia 1920 r.) w godzinach jej otwarcia, tj. od środy do piątku od 14.00 do 18.00.

SREBRNY GLOB

premiera: 27 maja 2022 r. o godz. 19.00 w pawilonie przy ul. Gdańskiej 47a
kolejne pokazy: 28 maja o godz. 19.00, 29 maja o godz.19.00

tekst, reżyseria Michał Buszewicz
scenografia, światło Katarzyna Borkowska
kostiumy, wideo Michał Dobrucki
muzyka Aleksandra Gryka
asystent kostiumografa Mikołaj Dziedzic
asystent reżysera, inspicjent Adam Pakieła

występują: Mirosław Guzowski, Damian Kwiatkowski, Karol Franek Nowiński, Emilia Piech, Michalina Rodak, Michał Surówka, Jakub Ulewicz, Małgorzata Witkowska

Jerzy Żuławski w swojej młodopolskiej fantazji z 1902 roku opowiada o wyprawie pięciu śmiałków, umieszczonych w pocisku-kapsule kosmicznej, na księżyc.
Sztuka powstała na motywach powieści Jerzego Żuławskiego "Na srebrnym globie: rękopis z Księżyca".
Spodziewają się oni dotrzeć na niewidoczną  stronę księżyca i stworzyć tam świat lepszy niż ziemski. Jednakże odcięci od łączności z ojczystą planetą i pozostawieni sami sobie dają początek plemieniu księżycowemu dalekiemu od ich marzeń.
Spektakl „Srebrny glob" przymierza się do wielkich narracji o zdobywcach, zwycięzcach i zbawicielach. Opowiada o próbach odcięcia się od ziemskich błędów i mimowolnym ich powtarzaniu. Przeciwstawia im narrację o chęciach, próbach i nieporadnościach, które swoje słabości próbują maskować wielkimi gestami.

fot. Klaudyna Schubert/mat. teatru

Michał Buszewicz (ur. 1986) – dramatopisarz, dramaturg, reżyser. Absolwent specjalizacji dramatologicznej Wiedzy o Teatrze UJ i dramaturgicznej na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST.
Jest autorem m. in.  tekstów: Zbrodnia, Misja, Aktorzy żydowscy, Ośrodek wypoczynkowy, Kilka obcych słów po polsku, Kowboje, Powrót Tamary.

Był półfinalistą i finalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz finalistą pierwszej edycji Aurory – Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. Jest także laureatem Nagrody Dla Młodego Twórcy na Festiwalu Nowego Teatru i Medalu Stanisława Bieniasza festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona.

Chętnie podejmuje prace kolektywne prowadzące tworzenia scenariusza spektaklu z wykorzystaniem aktorskich improwizacji. Efektem takiej formuły pracy były m.in. Erazm w ramach projektu European Ensemble oraz Slow motion w Litewskim Teatrze Narodowym, oba w reżyserii Anny Smolar. Jako dramaturg współpracował także z Eweliną Marciniak, Anną Augustynowicz, Janem Klatą, Cezarym Tomaszewskim.

Reżyseruje także autorskie projekty teatralne – zrealizował m.in. spektakle Kwestia techniki, Kibice, Autobiografia na wszelki wypadek i Orfi według własnych scenariuszy, oraz adaptację Akademii Pana Kleksa na podstawie powieści Jana Brzechwy.  

W latach 2015-2016 pełnił funkcję kierownika dramaturgów Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Prowadził warsztat dramaturgiczny w ramach studiów Performatyki UJ, w ramach Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych SWPS, Wiedzy o Teatrze poznańskiego UAM, krakowskiej ASP, pełnił funkcję mentora w projekcie Sceny Nowej Dramaturgii w Rzeszowie, a także wielokrotnie współpracował z organizatorami warsztatów teatralnych i dramaturgicznych dla młodzieży i dorosłych. Jest członkiem kolektywu artystycznego Instytut Sztuk Performatywnych w Warszawie.

Źródło:

Materiał nadesłany