EN

1.06.2021, 17:04 Wersja do druku

Bydgoszcz. "Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie" - premiera w Teatrze Polskim

mat. teatru

"Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” – premiera spektaklu Klaudii Hartung-Wójciak w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

Ostatnia premiera Teatru Polskiego w Bydgoszczy w tym sezonie! Już 11 czerwca w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, po raz pierwszy zostanie zaprezentowany najnowszy spektakl pt. „Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak. Kolejne pokazy zaplanowano na 12 i 13 czerwca. Każdego dnia spektakl będzie rozpoczynał się o godz. 20.30.

Najnowsza produkcja TPB inspirowana jest „Antygoną” Sofoklesa, a powstaje na bazie zespołowego researchu i improwizacji. Próby do spektaklu rozpoczęły się w lutym.

Klaudia Hartung-Wójciak jest absolwentką Wydziału Reżyserii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i dramaturżką. Była stypendystką Miasta Krakowa (2018) oraz Miasta Warszawy (2020) a także rezydentką Komuny Warszawa (2019). Jest współzałożycielką Pracowni Dramaturgicznej (AST Kraków) oraz współzałożycielką i członkinią kolektywu Nostalgic Boys.

Reżyserka spektakli: „VHS/Visual Homemade Stories" (Teatr Nowy Proxima w Krakowie), „Święto wiosny na aturi i mimozy wstydliwe" (Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego W Warszawie, Teatr SOHO, Ogród Botaniczny w Warszawie), „Solaris" (Teatr Ochoty, 2020), „Żyd z Wesela. Wycieczka krajoznawcza" (Teatr Bagatela, 2019), „Manat" (Komuna Warszawa, 2019), „Chinka"(TR Warszawa, 2018), „Dziki" (Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, 2018) oraz współautorka i reżyserka instalacji performatywnej „Przedwiośnie. Ćwiczenia z wyobraźni historycznej" (Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, 2017).

Dramaturżka przy m.in. spektaklach Cezarego Tomaszewskiego: „Paria. Opera egzotyczna" (CSW Warszawa, 2018), „Cezary idzie na wojnę" (Komuna Warszawa, 2017), „Gdyby Pina nie paliła, to by żyła" (Teatr im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, 2017), Piotra Peszata: „Supergallery" (Akademia Muzyczna w Krakowie, 2020).

Nagrodzona m.in. w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2019), Konkursie im. J. Dormana (2018), Forum Młodej Reżyserii w Krakowie (2016). Zdobywczyni Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu KORCZAK 2019.

Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie
scenariusz, reżyseria Klaudia Hartung-Wójciak
dramaturgia Iga Gańczarczyk
muzyka Piotr Peszat
scenografia Barbara Hanicka
kostiumy Hanka Podraza
reżyseria światła Jędrzej Jęcikowski
przygotowanie wokalne Bartosz Lisik
inspicjentka Hanna Gruszczyńska
występują Natasza Aleksandrowitch, Katarzyna Pawłowska, Emilia Piech, Małgorzata Witkowska, Paweł L. Gilewski, Marian Jaskulski, Michał Surówka

Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie to spektakl inspirowany Antygoną Sofoklesa, powstały na bazie zespołowego researchu i improwizacji.

Jak i kogo upamiętniać? Dlaczego warto histeryzować i konspirować? Dlaczego Wenus z Milo jest atrakcyjniejsza bez rąk? Czy Antygona ożywa jako melodramat? Co można znaleźć na zwierzęcych cmentarzach, w lokalnych muzeach, pod bydgoskimi pomnikami i w strofach Sofoklesa? Jak nauczono nas antyku i pożegnań? Po co mistyfikować, wydobywać to, co nieistniejące i analizować „brak”?

Wytworzone na czas spektaklu tymczasowe muzeum migrujących obiektów żałobnych stanie się przestrzenią publicznego uprawniania upamiętnień i opłakiwania.

Być może w momencie, gdy żałoba w przestrzeni publicznej staje się elementem polityk konserwujących i wykluczających, odzyskiwanie upamiętnień oraz żałoby - nienormatywnej, amoralnej, marginalnej, „słabej”, naruszającej dany porządek społeczny i kulturowy, ma szanse okazać się skuteczną strategią oporu i zmiany.

Terminy:
11.06 – piątek – g.20.30 – PREMIERA
12.06 – sobota – g.20.30
13.06 – niedziela – g.20.30

Wszystkie pokazy spektaklu odbędą się w budynku I Liceum Ogólnokształcącego przy Placu Wolności 9. Bilety na spektakl można zakupić w kasie biletowej TPB lub za pośrednictwem strony internetowej. Nie ma możliwości zakupu biletów w I LO.

Źródło:

Materiał nadesłany