EN

1.06.2021, 12:47 Wersja do druku

Sztuka o pułkowniku Łukaszu Cieplińskim: Rycerz i prorok

Inne aktualności

Sobotnia prapremiera sztuki o ppłk. Łukaszu Cieplińskim „Hiob'51" w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie miała kilka mocnych momentów. Jednym z nich było wyjście na scenę, po zakończeniu spektaklu, wszystkich, ponad 30 aktorów. Stojące w świetle jupiterów sylwetki mówiły o dużej skali teatralnego przedsięwzięcia, a w wymiarze symbolicznym, o triumfie światła nad mrokami opowiedzianych zdarzeń .

Spektakl wyreżyserował pomysłodawca projektu, dyrektor teatru, Jan Nowara, na podstawie zamówionej sztuki u cenionego dramaturga, Jarosława Jakubowskiego.

Rola ppłk. Cieplińskiego jest pierwszą tak dużą w wykonaniu młodego aktora Kacpra Pilcha, od niedawna występującego w „Siemaszce". Jego kreacja została bardzo dobrze przyjęta przez widzów, wśród których była Magdalena Kuińska, żona przedwcześnie zmarłego syna Łukasza Cieplińskiego, Andrzeja. Pani Kuińska wręczyła aktorowi piękny bukiet kwiatów.

Spektakl rozgrywa się w dwóch przestrzeniach: scenicznej i wirtualnej. Jego centrum jest skąpana w ciemności scena wyobrażająca celę więzienia przy ulicy Rakowieckiej na Mokotowie w Warszawie, w którym płk. Ciepliński spędził ponad 3 lata.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Sztuka o pułkowniku Łukaszu Cieplińskim: Rycerz i prorok

Źródło:

Nowiny Gazeta Codzienna Nr 103/31-05-21