EN

10.07.2021, 09:00 Wersja do druku

Busko Zdrój. Koncert finałowy Wiesława i Krystiana Ochmanów

 Na finał XXVIIMiędzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju wystąpi znakomity duet - znany śpiewak operowy Wiesław Ochman oraz laureat 11 edycji programu The Voice of Poland Krystian Ochman.

Krystian urodził się i wychował w Stanach Zjednoczonych, niedaleko Waszyngtonu. Jego rodzice wyjechali do USA na studia i do pracy jeszcze w czasach komunizmu. Przełomowym momentem w życiu Krystiana było zagranie roli księcia w licealnym przedstawieniu. Dziadek, słynny polski tenor Wiesław Ochman, po wysłuchaniu tego występu zaproponował mu studia na Akademii Muzycznej w Katowicach. Wcześniej zwycięzca „The Voice of Poland" uczęszczał do Thomas S. Woot-ton High School w miejscowości Rockville. 

Dziadek jest dla Krystiana wzorem do naśladowania i idolem. Zresztą Wiesław Ochman śledził losy wnuka w The Voice of Poland, kibicował mu nawet w jednym z odcinków programu. Obok zdolności wokalnych, Krystian jest również instrumentalistą. Gra na fortepianie i trąbce oraz aktywnie uczestniczy w procesie twórczym podczas produkcji swojego materiału muzycznego. Dziś Krystian z powodzeniem rozwija swoją solową karierę, wydaje piosenki w stylu pop.

Wiesław Ochman śpiewał na wszystkich ważnych scenach operowych świata i estradach między innymi w Mediolańskiej La Scali, Metropolitan Operze w Nowym Jorku, operach Paryża, Hamburga, Berlina, Wiednia, San Francisco, Buenos Aires, Moskwy, Sewili, Barcelony, Madrytu, Waszyngtonu. Koncertował z berlińskimi i wiedeńskimi filharmonikami. Występował pod dyrekcją znakomitych polskich mistrzów batuty a także najsłynniejszych dyrygentów świata. Nagrał około 60 płyt z muzyką operową, symfoniczną, sakralną, kameralną i popularną. Wystąpił w filmach; „Carewicz", „Salome" „Eugeniusz Onegin". Miał 70 wystaw indywidualnych swojego malarstwa. Po roku 1999 zajął się też reżyserią. Otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień między innymi Krzyż Komandorski, Złotą odznakę „Gloria Artis", Order Uśmiechu. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i doktorem honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu. Współorganizował szereg aukcji charytatywnych wspierających polską kulturę i sztukę w kraju i za granicą. Od wielu lat uczestniczy i współorganizuje koncerty galowe Fundacji „Auxi-lium" wspierającej Szpital Powiatowy w Zawierciu. Jest obywatelem honorowym Zelowa, Bytomia, Drezdenka, Zawiercia i Szczawna Zdroju. Jego imieniem nazwane jest rondo w Zawierciu. Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Busko-Zdrój otrzymał w 2019 roku podczas festiwalu.

Koncert finałowy z Wiesława i Krystiana Ochmanów odbędzie się w niedzielę, 11 lipca o godzinie 20 w buskiej tężni, która mieści się w Parku Zdrojowym. Bilety w cenie 120 złotych. Bilety w serwisie bile-tyna.pl. 

Tytuł oryginalny

Duet Ochmanów - dziadek Wiesław i wnuk Krystian na finał festiwalu Busko-Zdrój

Źródło:

Echo Dnia Nr 157

Autor:

Anna Bilska