EN

9.07.2021, 14:04 Wersja do druku

Brwinów. Teatrem w covidową pustkę

Inne aktualności

Młodzi i najmłodsi mieszkańcy całej Polski w okresie ostatniego roku wystarczająco mocno „dostali w kość” przez pandemię, aby fundować im to samo w okresie wakacyjnym. Z takiego założenia wyszło Stowarzyszenie Teatr Na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego mające swoją siedzibę w podwarszawskim Brwinowie. 

Posiadające wśród swoich statutowych celów nie tylko przygotowywanie własnych spektakli, Stowarzyszenie postanowiło skorzystać ze swoich impresaryjnych uprawnień i – we współpracy organizacyjnej z samorządem Gminy Brwinów – zapełnić wakacyjną pustkę spowodowaną covidem i uderzyć w nią… teatrem.

Stowarzyszenie zainicjowało w swoim mieście w sobotę 26 czerwca działalność Sceny Letniej dla Dzieci im. Jadwigi Warnkówny. Ma ona polegać na plenerowej (z braku sali widowiskowej w mieście) prezentacji na niedawno zmodernizowanym targowisku miejskim spektakli teatralnych dla najmłodszych. W założeniu mają one mieć miejsce w wakacyjne soboty o godz. 18.00 w zadaszonej części targowiska.

Przegląd gościnnych zespołów otworzył lalkowy Teatr NEMNO Henryka i Dagmary Hryniewickich spektaklem „Smok Wawelski”. Frekwencja i żywiołowość reakcji najmłodszej widowni przeszły wszelkie oczekiwania. 

Ze względu na brak wcześniejszego zabezpieczenia na ten cel środków finansowych (z winy Stowarzyszenia, które zbyt późno wpadło na ten tak potrzebny pomysł) kolejne spektakle mogą odbywać się trochę „w kratkę”.

17 lipca (sobota) o godz. 18.00 odbędzie się kolejny spektakl lalkowy  – „O Ignasiu, który nie lubił szkoły” w wykonaniu Teatru Akademia Wyobraźni Pawła Pawlika.

Teatr lalkowy działa na najmłodszego widza w sposób szczególnie magiczny – tajemnica animacji lalkowej urzeka i wciąga bez reszty. Atrakcyjność tych spotkań najmłodszej widowni z teatrem lalkowym wzmagają dodatkowo pospektaklowe warsztaty. Zarówno Henryk Hryniewicki, jak i Paweł Pawlik to doświadczeni lalkarze, którzy na dodatek pragną podzielić się ze swoimi młodymi odbiorcami tajemnicą lalkowej animacji. Zaproszone na scenę dzieci entuzjastycznie wręcz korzystają z możliwości samodzielnej animacji wedle wcześniejszych instrukcji artystów lalkarzy. Nic nie jest w stanie oddać temperatury spotkania wyobraźni zafascynowanego teatrem lalkowym dziecka z „podszytą dzieckiem” pasją artysty-lalkarza. 

Zapraszamy najmłodszych widzów na teatralne spotkanie w dniu 17 lipca w Brwinowie i – mamy nadzieję – na jeszcze kolejne… Teatrem uderzamy w covid!

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne