EN
10.08.2022, 09:08 Wersja do druku

Brwinów. Cudne pokolenie przyszłych bywalców teatru

Spektakl Teatru Marka Żyły, zaprezentowany 7 sierpnia, był już siódmym niedzielnym przedstawieniem na Scenie Letniej dla Dzieci im Jadwigi Warnkówny, wzniesionej na targowisku miejskim w Brwinowie. To druga edycja wakacyjnego przeglądu teatralnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Teatr na Pustej Podłodze we współpracy z Urzędem Gminy Brwinów.

fot. Paweł Remez

I możemy już powiedzieć, że dzieje się tutaj rodzaj teatralnego cudu. Cudu, którego bohaterami są najmłodsi. Spektakl Teatru Marka Żyły - "Walizki z różnych stron świata" - najlepiej to unaocznił. Każdy z zapraszanych spektakli teatru lalkowego ma charakter interaktywny, a dopełnieniem kontaktu z najmłodszymi widzami jest część edukacyjna każdego z przedstawień. Marek Żyła rozhuśtał młodą widownię już samym spektaklem, a kiedy nastąpiła część edukacyjna, doszło wprost do oblężenia sceny. Tego nie mógł już nikt powstrzymać. Okazało się, że przepytana przez artystę młoda brwinowska widownia doskonale odróżnia poszczególne typy lalek a na dodatek rwie się do samodzielnej animacji. Marek Żyła im to w pełni umożliwił. Dzieci rozchwytały lalki, którymi przed chwilą animował aktor i rozpoczęły własne z nimi rozmowy. 

Artysta po jakimś czasie umiejętnie usunął się - pozostawiając gromadę jej pasji, jej zachwytowi, stanął na uboczu. Od czasu do czasu jakieś dziecko przejęte możliwością samodzielnej animacji podchodziło do mistrza w oczekiwaniu na akceptację dla swojego działania. Inne podchodziły zachwycone - aby podziękować za spektakl. Wielu z dorosłych nie wie, że wypada podziękować artyście po spektaklu osobiście - a tu proszę!

Jedna z dziewczynek pochwaliła się, że była na każdym z dotychczasowych spektakli, i że przyjdzie na wszystkie następne, i zapytała, czy w przyszłym roku znowu przyjedzie pan Marek Żyła. W takiej sytuacji artysta musi do nas przyjechać!

Rośnie nam nowe pokolenie teatromanów. W komentarzu do postu zatytułowanego "Te twarze są nagrodą..." opatrzonego fotografiami młodej widowni, buziami jak z portretów Wyspiańskiego - mój niegdysiejszy szef w Zielonej Górze (wojewoda, senator, poeta) Jarosław Barańczak napisał o tych rozpalonych, roześmianych, pochłoniętych widowiskiem twarzach: "Cudne pokolenie przyszłych bywalców dorosłego teatru".

Czy trzeba coś dodawać?! Może tyle: Zapraszamy na kolejne spektakle lalkowe - w niedziele 14, 21 i 28 sierpnia o godzinie 17.00 - na Scenie Letniej dla Dzieci im. Jadwigi Warnkówny w Brwinowie (scena wzniesiona na targowisku miejskim).

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne