EN

7.09.2020, 08:13 Wersja do druku

Bielsko-Biała. Teatr Polski wystawi „Złego” Leopolda Tyrmanda

Bielski Teatr Polski przygotowuje sceniczną adaptację powieści „Zły” Leopolda Tyrmanda w reżyserii Piotra Ratajczaka. Będzie to pierwsza premiera w nowym sezonie. Została zaplanowano na 3 października – podał impresariat bielskiej sceny.

- Spektakl powstawał w lipcu i jest praktycznie gotowy. Wracamy z próbami generalnymi na przełomie września i października - poinformowała Irena Świtalska z bielskiego Teatru Polskiego.

Jak podkreśliła, adaptacja powieści Tyrmanda, której dokonała Joanna Kowalska, przeniesie widza w świat powojennej Warszawy lat 50.

"W spektaklu przywołane będzie nocne życie miasta, próbującego odrodzić się z ruin Starego Miasta, Śródmieścia i Muranowa. Obok drobnych cwaniaczków i złodziei sportretowane zostaną wpływowe gangi i brutalność prawdziwych mafijnych porachunków. Ciemna strona miasta stanie się scenografią dla działań warszawskiego półświatka tańczącego w rytm szalonej jazzowej muzyki tamtych lat" - powiedziała Świtalska.

Przedstawicielka sceny podkreśliła, że na fali współczesnej popularności powieści i seriali kryminalnych, odsłonięta zostanie ciemna strona stolicy. "Nie chcemy jednak aktualizować powieści, ale bawiąc się konwencją epoki, spróbujemy oddać klimat pościgów Chevroletów i Warszaw ul. Marszałkowską. Gangsterzy, nocne kluby, a pośród nich tajemniczy +Zły+, samozwańczy detektyw i jedyny sprawiedliwy próbujący walczyć ze złem tego miasta" - dodała.

Realizacja projektu dofinansowana została ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej". Do końca II wojny światowej działał jako zawodowa scena niemiecka, a od 1945 r. jako polska.

Źródło:

PAP

Data publikacji oryginału:

07.09.2020

Wątki tematyczne