EN

26.04.2021, 11:41 Wersja do druku

Bielsko-Biała. Drzewo pamięci Bohdana Smolenia posadzono w parku

Inne aktualności

Migdałowca, który będzie przypominał o urodzonym w Bielsku-Białej Bohdanie Smoleniu, posadzili w poniedziałek w parku przy Bielskim Centrum Kultury prezydent miasta Jarosław Klimaszewski i ekolodzy z fundacji Arka. Wspólnie zainaugurowali program „Sadzimy tlen”.

- W ramach ogólnopolskiej akcji "Sadzimy tlen" promujemy sadzenie drzew, nakłaniamy mieszkańców do zakładania ogrodów przyjaznych dla ludzi, zwierząt i środowiska, a także prowadzimy szeroką akcję edukacyjną w placówkach oświatowych, organizacjach i instytucjach. W tym roku tylko do akcji zgłosiło się już blisko 81 tys. uczestników – powiedział w poniedziałek prezes fundacji Arka Wojciech Owczarz.

Jak dodał, sadzenie drzew jest konkretnym działaniem proekologicznym, które każdy może prowadzić dla łagodzenia zmian klimatycznych.

- Sadzenie drzew ma także istotne znaczenie antysmogowe w miastach. Ostatnie badania fińskich naukowców dowodzą, iż każdego roku jedno dorosłe drzewo pochłania rocznie 6-7 kg dwutlenku węgla. Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt, produkując go rocznie około 26 mld ton – powiedział Owczarz.

Drzewko migdałowca, które zostało posadzone, ofiarował zespół Organek. W każdym mieście, w którym koncertuje, przekazuje sadzonkę. Patronem zostaje osoba związana z okolicą.

Zdaniem prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego, "takie ekologiczne upamiętnienie ważnych osobistości związanych z naszym miastem jest dobrym pomysłem". Wpisuje się ono w akcję "Sadzimy tlen", w ramach której posadzono już 120 tys. drzew w Polsce. - Zachęcamy do udziału w niej, bo drzew nigdy nie jest za wiele. To fabryki tlenu. (…) Bielsko-Biała nie jest pozbawione kłopotów z jakością powietrza. Walczymy ze smogiem; do 2025 r. wyeliminujemy wszystkie kopciuchy w budynkach miejskich. Im więcej drzew, tym jest zdrowiej – powiedział.

Na stronie sadzimytlen.pl powstaje mapa zasadzonych drzew.

Fundacja Ekologiczna "Arka" zajmuje się edukacją ekologiczną, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Podejmuje zagadnienia ochrony powietrza, gospodarki odpadami, ochrony zwierząt i szerzenia wiedzy o wpływie zachowań człowieka na otaczające środowisko.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne