EN

6.08.2021, 16:07 Wersja do druku

Bielsko-Biała. "Czasowątki" Banialuki na nowy sezon

Nadchodząca prapremiera spektaklu "Czasowątki"  w reżyserii Jacka Popławskiego – dyrektora Teatru Lalek Banialuka nie tylko otworzy sezon artystyczny w teatrze, ale będzie przede wszystkim wyjątkowym wydarzeniem podczas świętowania jubileuszu 70-lecia połączenia Bielska i Białej.

fot. mat. teatru

Maszyna tkacka cierpliwie i rytmicznie pracuje, tkając kolejne partie barwnych materiałów. Pewnego dnia pracownicy warsztatu znudzeni jednostajnym zajęciem doprowadzają do awarii. Uszkodzona maszyna zaczyna tkać własne wzory, porywając aktorów i widzów na wyprawę poprzez czas i przestrzeń. Co takiego chce nam pokazać? Jakie historie są zapisane w jej pamięci? Tego nikt do końca nie wie. Jedno jest pewne – CZASOWĄTKI to widowisko pełne barw, dźwięków i zdarzeń. Niebanalna, kształtująca wyobraźnię scenografia, muzyka, tworzona przez naśladowanie głosem dźwięków i rytmów (beatbox), a przede wszystkim dynamiczna choreografia, pozwalają widzom cieszyć się odkrywaniem kolejnych historii.
Spektakl CZASOWĄTKI powstał z okazji obchodów 70-lecia połączenia Bielska i Białej w jeden organizm administracyjny.
Widowisko odnosi się do przeszłości (początków obu miast, ich rozwoju), współczesności i przyszłości. To plastyczna, choreograficzna i muzyczna impresja na temat miejsc i zdarzeń. Elementem łączącym kolejne etiudy w sceniczną opowieść jest warsztat tkacki i pracujący w nim ludzie. Miejsce to, tak charakterystyczne dla historii Bielska-Białej, w symboliczny sposób oddaje różnorodność, wspólnotę, problemy i radości, jakie towarzyszą społeczności. Istotnym elementem widowiska jest dźwięk odwołujący się zarówno do pracy maszyn, jak i odgłosów natury.

Prapremiera 3 września 2021, godzina 20:30 Plac Bolesława Chrobrego w Bielsku-Białej

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne