EN

21.06.2021, 14:29 Wersja do druku

Białystok. Wisława Szymborska będzie patronką X Liceum Ogólnokształcącego

Inne aktualności

Poetka Wisława Szymborska pierwsza Polka z literacką Nagrodą Nobla będzie patronką białostockiego X Liceum Ogólnokształcącego - zdecydowali w poniedziałek miejscy radni. Z inicjatywą nadania imienia wystąpiła społeczność szkolna, a wybór Szymborskiej na patronkę ma propagować wartości humanistyczne.

W ubiegłym roku decyzją radnych Szymborska została patronką jednej z uliczek w centrum miasta. X liceum będzie pierwszą szkołą w mieście, która będzie nosiła imię Szymborskiej.

Na poniedziałkowej sesji zaprezentowano projekt uchwały w tej sprawie. Jak napisano, z inicjatywą nadania imienia liceum wystąpili nauczyciele, uczniowie oraz rodzice. Decyzja o wyborze na patronkę Szymborskiej była - jak napisano w uchwale - decyzją przemyślaną. Poprzedziło ją głosowanie, w którym uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły z kilku kandydatur wybrali właśnie Szymborską.

"Wisława Szymborska - pierwsza polska kobieta noblistka w dziedzinie literatury jest przykładem pracowitości i dbania o najwyższą jakość swoich prac. W swoich utworach niejednokrotnie zadawała pytania, poszukiwała odpowiedzi na nurtujące ją kwestie. Taka postawa bliska jest uczniom, którzy z dociekliwością Szymborskiej próbują odkryć i zrozumieć świat oraz odnaleźć swoją drogę. Propozycja wyboru Wisławy Szymborskiej na patrona szkoły wiąże się z chęcią propagowania wartości humanistycznych, tak cennych dla wszechstronnego rozwoju każdego ucznia. Swoją postawą poetka wskazuje, które wartości powinny być w życiu nadrzędne" - napisano w uzasadnieniu uchwały.

Uchwałę podjęto większością głosów radnych: za było 16 radnych (to radni klubu KO oraz dwóch radnych niezależnych związanych z Polska 2050), przeciw zagłosowało dwóch radnych, ośmiu wstrzymało się od głosu, a jeden radny nie wziął udziału w głosowaniu.

Głosowanie poprzedziła krótka dyskusja, w której głos zabrał radny PiS Paweł Myszkowski. Wyraził swój sprzeciw. Mówił, że swoje zastrzeżenia do Szymborskiej zgłaszał, gdy był głosowany projekt uchwały w sprawie nadania jednej z ulic w mieście jej imienia. Myszkowski mówił wówczas, że nie poprze tej uchwały ze względu na biografię poetki. Wymienił, że była ona członkiem partii, która popierała władze komunistyczne.

"Te zastrzeżenia podtrzymuję. Dla mnie taką przykrą kwestią jest to, że w wyniku tych wewnętrznych wyborów w X liceum przegrała kandydatura Zbigniewa Herberta, wybrano Wisławę Szymborską. Nie wiem czy na pewno tam z całym życiorysem się dokładnie zapoznano" - powiedział w poniedziałek Myszkowski.

Głos zabrała też radna PiS Agnieszka Rzeszewska, która mówiła, że jest jej smutno, iż "przegrywa postać Zbigniewa Herberta z patronką, której imię będzie nadane tej szkole, bo to nie będzie imię poetki, tylko imię Wisławy Szymborskiej, a więc z całym jej dorobkiem i życiorysem, o którym wiemy, że nie był kryształowy". "Wydaje się, że jeszcze w dziedzinie edukacji musimy trochę popracować, by pewną wiedzę wszyscy posiadali zanim podejmą tak ważną decyzję" - dodała.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki podkreślił, że decyzję w sprawie wyboru patrona podjęła społeczność szkolna. "Jeśli państwo decyzja ta się nie podoba, nie odpowiada, to miejcie państwo odwagę stanąć przed uczniami i powiedzieć, że kwestionują państwo demokratyczny wybór społeczności szkolnej" - powiedział.

Uroczystość z okazji nadania imienia liceum została zaplanowana na dzień 7 kwietnia 2022 roku.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 r. w Kórniku, w Poznańskiem. Debiutowała w marcu 1945 r. wierszem "Szukam słowa". Wydała 13 tomików poezji. Nagrodę Nobla otrzymała w 1996 r. Zmarła 1 lutego 2012 roku w Krakowie.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne