EN

1.09.2020, 10:30 Wersja do druku

Białystok. "Verbum Nobile" i dworki na Białostocczyźnie w OiFP

Opera i Filharmonia, której patronem od ubiegłego roku jest Stanisław Moniuszko, zaprezentuje w sobotę, 5 września wersję koncertową„Verbum nobile”, dzieło autorstwa ojca polskiej opery narodowej, do libretta Jana Chęcińskiego. Orkiestrę i Chór OiFP oraz solistów poprowadzi Wojciech Semerau-Siemianowski. Chór przygotuje prof. Violetta Bielecka. Jako Marcina Pakułę usłyszymy Leszka Skrlę, Serwacego Łagodę – Romana Chumakina, Zuzię – Martę Antkowiak, Stanisława – Krzysztofa Szyfmana, Bartłomieja – Mateusza Stachurę. Artyści wystąpią

„Verbum nobile” to uroczy staropolski obrazek obyczajowy, o lekkiej formie i treści, a zarazem celnie i z humorem podnoszący uczucia narodowe.

Dwaj szlachcice, pan Serwacy i pan Marcin, dają sobie verbum nobile, czyli słowo honoru, że ich dzieci pobiorą się, gdy dorosną. Zanim dojdzie do szczęśliwego finału, bohaterów czeka wiele perypetii, a verbum nobile szlachciców wystawione będzie na próby, które nie aż tak trudno dadzą się pokonać. „Verbum nobile” to sielanka nie wieśniacza, a dworkowa, prosta jak sielanka, a charakterystyczna w muzyce, jak życie w dawnych naszych modrzewiowych dworkach” – pisały gazety po premierze, podkreślając umiejętność twórców w odmalowywaniu kolorytu kontuszowych czasów i przeszłości szlacheckiej z jej dawnymi wartościami.

Jak powiedział na konferencji prasowej Wojciech Semerau-Siemianowski, Moniuszko jest nie tylko twórcą takich dzieł jak "Halka" czy "Straszny dwór", które znają wszyscy, ale także krótszych, może mniej skomplikowanych, ale równie wspaniałych oper jak "Flis" czy właśnie "Verbum nobile". Dodał, że utwory te są bardziej znane za granicą niż w kraju. "Tym milej jest, że prof. Iżykowska (Ewa Iżykowska-Lipińska, dyrektor OiFP) chce dać nam możliwość dotknięcia tego znakomitego dzieła".

Koncert poprzedzi wykład i prezentacja dra Łukasza Lubicz Łapińskiego „Zagłada dworów na Białostocczyźnie po 1939 roku” (Sobota, 5 września godz.18.00, Sala prób orkiestry. Wejściówki na prezentację do odebrania w kasie opery od środy). Dr Łukasz Lubicz Łapiński jest dyrektorem Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, historykiem, szefem białostockiego oddziału Związku Szlachty Polskiej. Jego zainteresowania badawcze skupiały się wokół dziejów drobnej szlachty podlaskiej. Od 2004 roku organizuje w Łapach zjazdu rodu Łapińskich. Pracował w białostockim oddziale IPN.

MONIUSZKO ‘VERBUM NOBILE” WERSJA KONCERTOWA

Sobota, 5 września godz.19.00 / Duża Scena OiFP, ul. Odeska 1

Źródło:

Materiał własny