EN

1.10.2022, 12:32 Wersja do druku

Białystok. Teatralno-taneczny „Art Weekend” - od 7 do 9 października

Inne aktualności

Spektakle teatralne, taneczne i koncerty, które podejmują tematykę problemu płci, ale także obecnej sytuacji na Białorusi i Ukrainie, złożą się na trzecią edycję „Art Weekend” w Białymstoku. Imprezę zaplanowano w dniach 7-9 października.

"Art Weekend" organizowany jest przez Białostocki Ośrodek Kultury (BOK), ma przybliżać najnowsze trendy w teatrze, tańcu i muzyce, najciekawszych twórców młodego pokolenia.

"Oscylujemy głównie wokół człowieka, jego bycia w relacji z samym sobą i w relacjach w społeczności w różnych kręgach, w różny sposób przedstawiany przez artystów, a dotykający każdego z nas. Czasem jest to ciało, czasem jest to głos, czasem jest to ból wewnętrzny, a czasem po prostu rozliczenie się ze swego miejsca w świecie" - zapowiada tegoroczną edycję dyrektorka BOK Grażyna Dworakowska.

Jak wyjaśnia koordynatorka festiwalu Katarzyna Kruszewska, "Art Weekend" skupia się na teatrach niszowych i kameralnych. W tym roku pokazane zostaną trzy spektakle teatralne, dwa taneczne, odbędą się także koncerty i performance. Dodała, że większość wydarzeń będzie odnosiła się do schematów, do problemów dotyczących płci, zarówno kobiet i mężczyzn. Jeden ze spektakli podejmie temat obecnej sytuacji na Białorusi i Ukrainie.

Festiwal otworzy w piątek spektakl "Have a Good Cry", który wyreżyserowały trzy aktorki: Magda Szpecht, Lena Schimscheiner i Weronika Pelczyńska. Jak mówi Kruszewska, twórczyniami są młode kobiety, a spektakl dotyczy cielesności i miejsca kobiet w dzisiejszej Polsce.

Najwięcej wydarzeń zaplanowano na sobotę. Wtedy będzie można obejrzeć m.in. Team Theatre. Teatr tworzą artyści, uchodźcy z Białorusi i Ukrainy. Spektakl "How are you" to - jak mówiła koordynatorka - to spektakl bardzo szczególny, dokument o obecnej sytuacji w tych krajach. Zostanie pokazany w jednym ze schronów na terenie miasta. Kruszewska mówiła, że taka przestrzeń jest niezwykle istotna.

W sobotę będzie można też obejrzeć spektakl podejmujący temat niepełnosprawności i roli kobiet. "Hamer" to przedstawienie w reżyserii Justyny Sobczyk, w którym gra zawodniczka paraolimpijska Karolina Hamer.

Wśród tanecznych projektów zostanie pokazany "Bromance" z choreografią Dominika Więcka i Michała Przybyły, w którym tancerze podejmują temat emocji i czułości mężczyzn, której nie mogą pokazywać. Odbędą się też dwa koncerty: Limboski i Nanga.

Festiwal zakończy w niedzielę performance "Ministranci" w reżyserii Piotra Fronia. Wydarzenia zaplanowano m.in. w sali Kina Forum, Akademii Teatralnej i Uniwersyteckim Centrum Kultury.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne