EN
8.12.2021, 08:47 Wersja do druku

Białystok. StuKoT zaprasza na premierę spektaklu "Grzegorz Dyndała"

Inne aktualności

Studenckie Koło Teatralne StuKoT zaprasza na premierę spektaklu "Grzegorz Dyndała, czyli mąż pognębiony". Tę XVII-wieczną komedię Moliera będzie można obejrzeć w piątek (10 grudnia) w auli im. Janusza Korczaka na Wydziale Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku przy Świerkowej 20.

"Grzegorz Dyndała, czyli mąż pognębiony" to komedia Moliera, która po raz pierwszy została wystawiona w 1668 r. w Wersalu przez samego autora w obecności Ludwika XVI. Grzegorz to bogaty chłop, który z próżności i snobizmu ożenił się z córką biednego szlachcica. I tu zaczynają się problemy: żona Aniela go zdradza, teściowie nie szanują, a przeżyciom tytułowego bohatera zaczyna towarzyszyć słynne już powiedzenie: "Oj, Grzegorzu, Grzegorzu, głupstwoś palnął największe pod słońcem".

Studenckie Koło Teatralne StuKoT postanowiło przenieść sztukę Moliera na scenę.

- Wybór spektaklu nie jest przypadkowy. Zdecydowaliśmy się na komedię, bo w trudnych czasach teatr powinien być w pewnym sensie uskrzydlający. A „Grzegorz Dyndała" bawi i uczy już ponad 300 lat. To z tej sztuki pochodzi znane powiedzenie „Sam tego chciałeś Grzegorzu" – mówi Tomasz Krynicki, prezes StuKoTu, który jest nie tylko współreżyserem spektaklu (wspólnie z Mariolą Wojtkiewicz), ale także będzie można zobaczyć go na scenie.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Uniwersytet w Białymstoku. StuKoT zaprasza na premierę spektaklu "Grzegorz Dyndała"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Białystok” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

xp

Data publikacji oryginału:

08.12.2021 06:45

Wątki tematyczne

Ludzie