EN

8.03.2021, 17:49 Wersja do druku

Białystok. Polskie Obchody Światowego Dnia Lalkarstwa w czerwcu 2021 roku

Z przykrością zawiadamiamy, że w wyniku działań prewencyjnych związanych z sytuacją epidemiczną w kraju, data obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa zostaje przełożona na czerwiec 2021 r. - napisano w komunikacie opublikowanym w poniedziałek na Fb POLUNIMA.

"Wkrótce będziemy informować o konkretnym terminie wydarzenia" - czytamy w komunikacie podpisanym przez prezydenta POLUNIMA dr. hab. Jacka Malinowskiego.

Światowy Dzień Lalkarstwa jest obchodzony od 2003 r., zwyczajowo 21 marca. Za polską część obchodów odpowiadają Zarząd Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP-Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji oraz Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA.

POLUNIMA powstała 21 lipca 1961 r., jako polski ośrodek Union Internatinale de la Marionnette (UNIMA) – stowarzyszenia lalkarskiego działającego od 1928 r., skupiającego centra w 60 państwach.

Jak przypomniano na Fb POLUNIMA, jej powstanie "poprzedziła wieloletnia współpraca polskich lalkarzy z lalkarzami innych krajów". "Inicjatorem kontaktów z UNIMA był na początku lat 30. Jędrzej Cierniak, związany z Instytutem Teatrów Ludowych. Bliższą współpracę nawiązał Jan Izydor Sztaudynger, organizator i popularyzator lalkarstwa w Polsce międzywojennej, autor pierwszej w Polsce książki o teatrze lalek pt. +Marionetki+ (Lwów 1938) „ - napisano.

"Po II wojnie światowej inicjatorem szerokiej współpracy międzynarodowej stał się Henryk Ryl, twórca Teatru Lalek +Arlekin+ w Łodzi. Ryla wybrano też członkiem Prezydium UNIMA podczas V Kongresu UNIMA w Pradze w 1957 r." - czytamy na Fb POLUNIMA.

Przypomniano, że na VI Kongresie w Brunszwiku (1960) we władzach UNIMA znaleźli się Henryk Ryl i Henryk Jurkowski. "Z ich inicjatywy, w trakcie przygotowań do VII Kongresu UNIMA w Warszawie, powstał Polski Ośrodek Lalkarski UNIMA, zrzeszający indywidualnych dotychczas członków Międzynarodowej Unii Lalkarskiej" - wyjaśniono.

POLUNIMA zrzesza blisko 200 członków zbiorowych (głównie instytucjonalne teatry lalek) i indywidualnych. Wśród nich są aktorzy-lalkarze, reżyserzy, scenografowie, obok profesjonalistów – amatorzy, obok artystów – krytycy i miłośnicy lalkarstwa.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne