EN
22.11.2021, 10:30 Wersja do druku

Białystok. Konferencja Ruchu Teatrów Amatorskich w PIK-u

Inne aktualności

 To pierwsza tego typu konferencja w regionie. Podlaski Instytut Kultury organizuje spotkanie dotyczące Ruchu Teatrów Amatorskich. Odbędzie się ono 2 grudnia w Spodkach.

W konferencji Ruchu Teatrów Amatorskich – Teoria i praktyka pracy w środowisku lokalnym mogą wziąć udział instruktorzy, twórcy, inicjatorzy i osoby zainteresowane działaniami teatrów amatorskich. Głównym celem tych działań jest wspieranie rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego, w tym niezawodowego ruchu teatralnego, jako ważnego czynnika kulturotwórczego regionu.

W programie znajdą się: spektakl, prelekcje oraz pokazy działań w formie materiałów filmowych. Udział we wszystkich częściach programu jest bezpłatny. Podczas wydarzenia zaprezentuje się teatr "The Mask" ze spektaklem "Zielony Gil".

The M.A.S.K w roku 2012 założył absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Mateusz Sacharzewski. Siedziba teatru znajduje się w Kreatywnym Centrum Kultury, gdzie premierę miały wszystkie dotychczasowe spektakle, a młodzi ludzie tworzyli historię teatru w Bielsku Podlaskim. - Oprócz miłości do teatru łączy nas coś jeszcze. Bardzo cenimy sobie relacje w grupie, teatrze, a wreszcie te z widzem. Naszemu działaniu przyświeca propagowania dobrej myśli, emanujemy pozytywną energią. Uwielbiamy się śmiać, najlepiej z samych siebie m.in. dlatego tworzymy głównie komedie. Mimo komediowego charakteru każdy nasz twór niesie ze sobą przesłanie. Czasem mniej lub bardziej ukryte. Nasze motto, to "Jak robić, to robić. Jak nie robić, to nie robić", którego autorem jest nasz szanowny plakacista – Krzysztof "Kasztan" Piotrowski – mówią członkowie teatru.

O czym jest przedstawienie "Zielony Gil"? Dona Diana na moście Anzures w Valladolid poznaje pięknego młodzieńca don Martina de Ortegę. Młodzi zakochują się w sobie, a don Martin obiecuje dziewczynie ślub. Jego ojciec nie wyraża jednak zgody na związek syna ze zubożałą szlachcianką i wysyła go do Madrytu jako don Gila de Albornoz w celu poślubienia bogatej Doni Inez. Zraniona i porzucona Diana za cel stawia sobie zemstę na ukochanym...

Ponadto podczas spotkania z prelekcjami wystąpią ludzie teatru, m.in. Karol Smaczny, Mateusz Tymura, Aldona Żejmo-Kudelska, Małgorzata Sienkiewicz. Konferencja odbędzie się 2 grudnia, w Spodkach (ul. św. Rocha 14 w Białymstoku). Regulamin oraz formularz zgłoszeń znajduje się na stronie internetowej Podlaskiego Instytutu Kultury. PROGRAM KONFERENCJI

Tytuł oryginalny

Konferencja Ruchu Teatrów Amatorskich w PIK-u

Źródło:

Białystok Online
http://www.bialystokonline.pl/konferencja-ruchu-teatrow-amatorskich-w-pik-u,artykul,127227,2,1.html

Wątki tematyczne