Spektakl „IN-NI” Kijowskiego Akademickiego Teatru zakończy w sobotę wieczorem szóstą edycję festiwalu teatralnego „Kierunek Wschód” w Białymstoku. Podczas festiwalu można było obejrzeć przedstawienia m.in. z Ukrainy, Białorusi, Macedonii czy Gruzji.
Festiwal organizowany jest przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. To szósta edycja imprezy. Jego ideą jest prezentacja kultury pogranicza, w tym przedstawień zza wschodniej granicy Polski. Ma służyć zacieśnianiu współpracy kulturalnej państw z obszaru tzw. Partnerstwa Wschodniego oraz ośrodków kultury zlokalizowanych na pograniczu.
W tym roku pokazano w sumie osiem spektakli teatrów z Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Armenii, Macedonii Północnej i Litwy, a także gospodarza festiwalu - białostockiego teatru.
W sobotę wieczorem festiwal zakończy spektakl "IN-NI" Kijowskiego Akademickiego Teatru "Złota Brama". To autorskie dzieło litewskiej reżyser i dramaturg Andry Kavaliauskaite. Twórcy spektaklu wskazują, że zwraca on uwagę na "innych" i ich miejsce, "dotyka tematu traumy związanej z przemocą i agresją, pozostającą w nas na długo, czasem na zawsze".
Temat inności, ale też wojny i przemocy to główne tematy tegorocznych spektakli pokazanych w ramach festiwalu. Można było obejrzeć m.in. przedstawienie "Bachantki" Teatru Narodowego w Bitoli (Macedonia Północna) o szukaniu wroga w innych,a nie w sobie samym czy spektakl "Klasa" Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru - opowieść, gdzie historie o zastraszaniu i poniżaniu w szkole, są tak naprawdę opowieściami o kraju i historii.
Zastępczyni dyrektora Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku Martyna Zaniewska zwraca uwagę, że w tym roku postawiono na współpracę zagraniczną.
"Tegoroczną edycję festiwalu z pewnością możemy uznać za sukces. Zarówno artystyczny, jak i frekwencyjny. Cieszymy się, że po okresie pandemii, tym razem wszyscy zaproszeni artyści mogli dotrzeć do Białegostoku i spotkać się na żywo z naszymi widzami. Na festiwalowych scenach obejrzeliśmy niezwykle różnorodne przedstawienia. To bogactwo tematów, estetyk, form to z pewnością jedna z najważniejszych wartości organizowanego przez nas przeglądu" - podsumowała w rozmowie z PAP Zaniewska.
Festiwal "Kierunek Wschód VI" otrzymał dofinansowanie z MKiDN oraz budżetu województwa podlaskiego.