EN

20.05.2022, 11:58 Wersja do druku

Będzin. Trwa budowa plenerowej sceny teatralnej. Ruchome podesty, szczudła, ogień i ekspresyjne aktorstwo

Inne aktualności

Przy hali Będzin Arena budowana jest dekoracja do spektaklu "Lear!" Teatru A Part. Oznacza to, że tamtejszą przestrzeń wypełnią surowe metalowe konstrukcje, ruchome podesty, szczudła, ogień i ekspresyjne aktorstwo.

Teatr A Part dwukrotnie wystąpił w Będzie ze swoimi plenerowymi spektaklami. Odbyły się one wówczas na Wzgórzu Zamkowym. - Współpracujemy z tamtejszym Ośrodkiem Kultury, który tym razem zaproponował zupełnie nową przestrzeń. Nowy obiekt Będzin Arena kojarzy się głównie ze sportem, bo też takie imprezy się tam odbywały. Nie zapomniano jednak o kulturze i nasz „Lear!" będzie pierwszym wydarzeniem w ramach cyklu Arena Konesera - mówi Marcin Herich, założyciel i dyrektor artystyczny teatru.

Od kilku dni przy Będzin Arena budowana jest dekoracja. Jak zwykle w przypadku spektakli Teatru A Part będzie dużo surowych metalowych konstrukcji, ruchomych podestów. Będą też szczudła, żywioł ognia i ekspresyjne aktorstwo.
Teatr A Part wystąpi przy Będzin Arena

Przedstawienie „Lear!" to drugi spektakl Teatru A Part obok przedstawienia scenicznego „Nic. Szkice do Króla Leara" z 2017 r., nawiązujący do motywów i wątków zawartych w „Królu Learze" Williama Szekspira.

O ile w „Nic. Szkice do Króla Leara" oś tematyczną spektaklu stanowiły intymne motywy trudnych relacji córek i ich ojców oraz piekło przemijania, starości i niedołężności, o tyle w „Lear" centralnym tematem przedstawienia jest starczy despotyzm, dążenie do władzy absolutnej, zatracenie się w konflikcie i wojnie, której towarzyszy erozja struktur społecznych i moralnych. - Wracamy do grania po pandemicznej przerwie w nowej, geopolitycznej sytuacji - w obliczu państwowego terroryzmu Rosji i okrutnej, krwawej wojny w Ukrainie, co nadaje granej przez nas sztuce nowy i złowrogi kontekst - przyznaje Herich.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Trwa budowa plenerowej sceny teatralnej. Ruchome podesty, szczudła, ogień i ekspresyjne aktorstwo

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Sosnowiec” online
Link do źródła

Autor:

Anna Malinowska

Data publikacji oryginału:

19.05.2022