EN

4.03.2021, 08:58 Wersja do druku

Artyści, politycy i instytucje kultury żegnają profesora Jerzego Limona

Chris Niedenthal, Maciej Nowak, Bogdan Borusewicz, Magdalena Adamowicz, Filip Łobodziński, Małgorzata Omilanowska i wiele innych osób i instytucji żegna w mediach społecznościowych profesora Jerzego Limona.

fot. mat. teatru

W środę nad ranem w szpitalu Gdańskiej Akademii Medycznej zmarł profesor Jerzy Limon, wybitny znawca twórczości Williama Szekspira, twórca i dyrektor Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego, anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog.

Wybitny, szlachetny, zasłużony

Ta smutna informacja wywołała ogromne poruszenie w środowisku kulturalnym. Wpisami w mediach społecznościowych profesora żegnają m.in. Aneta Szyłak, kuratorka i krytyczka sztuki, Michał Grubman i Anna Kądziela-Grubman, twórcy licznych wydarzeń filmowych w tym letnich pokazów na dachu Teatru Szekspirowskiego, fotograf Chris Niedenthal, Pavko Krajka, designer, grafik i fotograf czy performer Rafał Betlejewski.

"Profesor Jerzy Limon nie żyje... mówię to z wielką przykrością i smutkiem. Odszedł w koronie dziś w nocy. Twórca gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, złotomówca, wizjoner, człowiek wielkiej kultury, przystojniak, zjednujący sobie wszystkich, osłabiający kobiety, czarujący mężczyzn - po prostu postać wybitna, szlachetna i niezwykle zasłużona dla Gdańska i polskiej kultury" - pisze w mediach społecznościowych Betlejewski.

Słowami ze spektaklu "H." Jana Klaty na podstawie "Hamleta" Szekspira profesora Limona pożegnał Maciej Nowak, dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu, a w przeszłości m.in. dyrektor gdańskiego Teatru Wybrzeże.
Profesor wierzył w cuda

Pożegnania pojawiły się też na profilach trójmiejskich i polskich instytucji kulturalnych, m.in. Nadbałtyckiego Centrum Kultury, stołecznego Teatru Powszechnego, Europejskiego Centrum Solidarności, Teatru Miniatura, Klubu Żak, Muzeum Narodowego w Gdańsku, a także jego rodzimej instytucji - Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

"Żadne słowa nie oddadzą pustki, jaką mamy w naszych sercach. Zatrzymał się czas. Tak bardzo chcielibyśmy cofnąć go do wszystkich chwil, spędzonych z Panem Profesorem. Najlepszym Mentorem, niezwykłym Wizjonerem, wymagającym Dyrektorem, prawdziwym Przyjacielem. Profesor Jerzy Limon wierzył w cuda, szczególnie dla swojego teatru. Wierzył też w muzy i siły wyższe, które nas wspierają. Nam pozostaje wiara, że tam gdzie odszedł, otoczy go grono wspaniałych artystów" - czytamy na profilu GTS.

Obszerny wpis zamieścił na Facebooku Paweł Lęcki, polonista sopockiego liceum, którego obserwuje blisko 55 tysięcy osób.

"Jerzy Limon był jednym z ostatnich ludzi wielokrotnego użytku. Pożytki z jego istnienia były wielorakie, nawet jeśli ktoś nie chodził do teatru i nie interesował się literaturoznawstwem. Sztuka jest miarą wrażliwości społecznej, wykrzyknikiem empatii. Mądrzy ludzie nie muszą mieć kont na Instagramie, żeby ich wpływ na rzeczywistość był wyjątkowo ważny. Kompetencje, doświadczenie i wiedza tworzą trzymają rzeczywistość w ryzach, nie pozwalają jej się rozpaść" - pisze Lęcki. "Wizyta w Teatrze Szekspirowskim znaczy więcej niż wszystkie konferencje prasowe polityków, którzy widzą tylko kawałek świata, najczęściej ten zupełnie bez sensu. Szekspir widział całość, a Jerzy Limon należał do tych ludzi, którzy potrafili opisać ten świat, przetłumaczyć go na język codzienności. Tracąc takich ludzi, tracimy coś niesłychanie ważnego. Szansę na zmiany, które nie są tylko i wyłącznie dobrze brzmiącym na papierze planem, przygotowanym przez ludzi, którzy nie widzą połączeń między wydarzeniami na świecie, nie widzą związków przyczynowo-skutkowych, a zajęci są o wiele bardziej sobą, niż problemami natury globalnej."

Poświęcił życie dla Szekspira i Gdańska

Profesora żegnają również politycy i polityczki. Poseł Bogdan Borusewicz napisał, że Jerzy Limon pozostawił po sobie pomnik w postaci Teatru Szekspirowskiego.

Europosłanka Magdalena Adamowicz pisze: "Dziś Szekspir zyskał w niebie druha, który rozumie go jak nikt inny, a Paweł znów ma przy sobie serdecznego przyjaciela - dziś zmarł prof. Jerzy Limon. Dla Szekspira, dla kultury i dla Gdańska poświęcił całe życie i osiągnął tak wiele, że z pewnością wszedł do panteonu gdańszczan, najwybitniejszych i bezgranicznie Gdańsk kochających. Z wzajemnością, bo Jurek był przy tym wszystkim cudownym człowiekiem".

Do pożegnań profesora przyłączyli się także poseł Piotr Adamowicz, historyczka i była ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Księga kondolencyjna będzie wyłożona w holu wejściowym Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w godzinach 12.30 – 18. W czwartek o godz. 9.30 profesora Jerzego Limona pożegnają władze miasta. Wpisy kondolencyjne złożą Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta oraz Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska. Księga kondolencyjna w budynku Rady Miasta Gdańska zostanie wyłożona w czwartek. Wpisy będzie można składać w godzinach pracy urzędu do poniedziałku, 8 marca, włącznie.

Tytuł oryginalny

Artyści, politycy i instytucje kultury żegnają profesora Jerzego Limona

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Trójmiasto” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

murasz