EN

4.06.2024, 15:28 Wersja do druku

Andrzej Glegolski (1943-2024)

Utalentowany tancerz, choreograf i pedagog, ale przede wszystkim człowiek o wielkiej życzliwości, inteligencji i poczuciu humoru. Gdyby żył obchodziłby 4 czerwca 81 urodziny – pisze Sławo Balcerek.

fot. archiwum artysty / Teatr Wielki – Opera Narodowa

Był absolwentem Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie im. Romana Turczynowicza oraz Państwowego Instytutu Sztuk Teatralnych w Moskwie” GITIS” w dziedzinie pedagogiki i choreografii.

Utalentowany tancerz, choreograf i pedagog, ale przede wszystkim człowiek o wielkiej życzliwości, inteligencji i poczuciu humoru. Glegolski bez wątpienia był i pozostaje wielkim znawca techniki tańca klasycznego. Wyróżniała go wiedza, doświadczenie, pracowitość i profesjonalizm. Posiadał dar odkrywania w tancerzu niewidocznego jeszcze dla innych potencjału. Od pierwszego solisty zespołu baletowego do weekendowego amatora, zawsze witał swoich uczniów z entuzjazmem i życzliwością. Glego był kimś więcej niż nauczycielem oferującym korzyści ze swojego nauczania. Był bardzo wymagający w przekazywaniu wiedzy technicznej jak i ekspresji artystycznej, zawsze w atmosferze szacunku i miłości do tańca, co sprawiało, że przyciągał cale rzesze tancerzy, wśród których były również gwiazdy baletu – étoile. Popularność jego była związana z licznymi stażami we Francji i za granica na które był często zapraszany.

Podchodził do życia z dystansem; dzięki wielu talentom i inteligencji obrał własną drogę artystyczno-pedagogiczna, w której odniósł wielki sukces i zyskał szerokie grono przyjaciół. Andrzej Glegolski był wiele razy nagradzany za działalność artystyczna. W 1982 roku otrzymał nagrodę za zaangażowanie i rozpowszechnianie idei solidarności we Francji. Osobiście wręczył ją artyście Jan Paweł II. W 2006 roku po raz ostatni odwiedził Polskę. Wtedy z okazji z czterdziestolecia pracy artystycznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Andrzejowi Glegolskiemu Zloty Medal – Zasłużony dla Kultury GLORIA ARTIS. Otrzymał również nagrodę pieniężną za osiągniecia artystyczne przyznawana przez Instytut Muzyki i Tańca, która w całości przekazał Ogólnokształcącej szkole Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie.” Glego” cale swoje życie poświecił tańcowi i pomaganiu innym najlepiej jak umiał. Był znany ze swojej gościnności i szczodrości. Służył pomocą w trudnych sytuacjach zawodowych i prywatnych.

Swoja ostatnia lekcje poprowadził w listopadzie 2022 roku w Cité Véron – 18 dzielnicy Paryża. Andrzej Glegolski zmarł 3 lutego 2024 roku w Paryżu, a jego prochy spoczywają na cmentarzu Père- Lachaise.

Źródło:

Materiał nadesłany