EN

22.10.2020, 11:20 Wersja do druku

Warszawa. Nie żyje malarka Alicja Wahl

W wieku 88 lat zmarła Alicja Wahl, malarka, rysowniczka, ilustratorka, scenografka, animatorka życia artystycznego Warszawy i założycielka jednej z pierwszych prywatnych galerii sztuki w Polsce.

Irena Jarosińska/ PAP

Artystka zmarła 19 października w wieku 88 lat. Informację o jej śmierci przekazała rodzina.

Alicja Wahl studiowała w latach 1952-1957 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem Eugeniusza Eibischa. Studia w ASP odbywała razem z siostrą bliźniaczką Bożeną Wahl.

W latach 60. siostry wspólnie pokazywały prace rysunkowe i graficzne m.in. w Galerii Krzywe Koło w

Warszawie (1961), Galerii Sztuki Nowoczesnej (1965, 1966), Galerie Le Ranelagh w Paryżu (1968).

W latach 70. współpracowały z tygodnikiem "Kultura" i z wydawnictwami jako rysowniczki i ilustratorki. Projektowały też scenografie do spektakli Teatru TV.

Siostry Wahl w 1979 roku w willi na warszawskim Żoliborzu otworzyły Galerię Sztuki Alicji i Bożeny Wahl w Warszawie, jedną z pierwszych polskich galerii prywatnych.

Galeria specjalizowała się w prezentowaniu artystów hołdujących szeroko pojmowanej stylistyce i poetyce surrealizmu oraz ekspresyjnej i metaforycznej figuracji - co odzwierciedlało również zainteresowania artystyczne założycielek galerii.

W galerii prezentowane było: malarstwo, rzeźba, rysunek, grafika, tkanina, biżuteria. Galeria została zlikwidowana w 2002 roku.

Źródło:

PAP