EN

13.08.2021, 10:18 Wersja do druku

Agnieszka Grochowska: W pandemii przestałam być aktorką

 Nigdy nie wybieram między propozycją polską a zagraniczną, tylko między tekstem lepszym i gorszym – mówi aktorka Agnieszka Grochowska, która gra główną rolę w filmie „Moja cudowna Wanda" Bettiny Oberli.

Plus Minus: Szwajcaria, dom nad jeziorem, zamożna, mieszczańska rodzina. Młoda Polka, która zostawiła u rodziców dwoje dzieci, żeby zarabiać, opiekując się sparaliżowanym mężczyzną. I dramat, który odsłoni niejedną tajemnicę, a wszystkich zmusi do przewartościowania swojego życia. To film „Moja cudowna Wanda" Bettiny Oberli, w którym gra pani tytułową rolę.

Dostałam e-maila: „Jest do zagrania Polka, która zajmuje się kimś w Szwajcarii". Pomyślałam, że znam już sporo takich opowieści. Ale przeczytałam scenariusz i zrymował mi się z „Tonym Erdmannem" Maren Ade czy „The Square" Ostlunda. Z opisem kondycji ludzi żyjących w dzisiejszych zachodnich społeczeństwach. Rzadko zdarza się w kinie tekst tak dobrze skonstruowany i dopracowany. Były w nim dramatyczne sytuacje, a także elementy czarnego humoru. Pomyślałam, że to ciekawa i niebanalna historia z drugim dnem.

Bettina Oberli zderza ze sobą dwa światy, ale nikogo nie oskarża ani nie usprawiedliwia. Po prostu obserwuje.

To prawda, nie prowadzi widza za rękę, nie moralizuje, nie pokazuje: ten bohater jest dobry, ten zły. A jednocześnie przypomina, jak bardzo konstrukcja zachodniego świata opiera się na pieniądzach i statusie społecznym. Pierwszy raz dostrzegłam to tak ostro. Bogaci dzielą się z biedniejszymi: przyjmują ludzi, którzy przyjeżdżają do nich po „lepsze życie", ale proponują im coś, czego sami nie chcą. Stare ubrania, których już nie noszą, prace, jakich sami nie chcą wykonywać.

W Szwajcarii pracuje około 30 tysięcy polskich opiekunek. Starszymi ludźmi zajmują się też Polacy w Niemczech. Co jakiś czas pisze się, że muszą być dyspozycyjni 24 godziny na dobę, że są wykorzystywani nie tylko do opieki, ale też – jak w „Mojej cudownej Wandzie" – do sprzątania. W podobnej sytuacji bywają często inni sezonowi pracownicy, ale też emigranci. Polacy w Wielkiej Brytanii, Turcy w Niemczech, Ukraińcy w Polsce.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Agnieszka Grochowska: W pandemii przestałam być aktorką

Źródło:

„Rzeczpospolita” online

Link do źródła