EN

26.09.2022, 15:58 Wersja do druku

Łódź. Premiera audiobooka „Ala z Elementarza" o Alinie Margolis-Edelman

Inne aktualności

Audiobook "Ala z Elementarza” to kilkugodzinna dźwiękowa opowieść, ukazująca młodość Aliny Margolis-Edelman, jej losy w czasie II wojny światowej oraz ich wpływ na dalsze życie bohaterki. Premiera produkcji Stowarzyszenia Soundsitive Studio odbędzie się w poniedziałek.

Audiobook "Ala z Elementarza" będzie dostępny na fanpage’u stowarzyszenia na Facebooku oraz platformach podcastowych, jak m.in. Spotify, Spreaker czy Apple Podcast. Patronat nad wydarzeniem objęło Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, z którego inicjatywy powstał audiobook.

"Alina Margolis-Edelman urodziła się w 1922 roku w Łodzi, w rodzinie lekarzy społeczników i sama przez całe życie takim społecznikiem była. Rok 2022, z inicjatywy Centrum Dialogu, jest właśnie jej rokiem. To bardzo ważna postać dla naszego miasta, +pediatra świata+, przez całe życie pomagająca dzieciom. Jej osoba pozwala nam rozmawiać o bardzo trudnych tematach, uczy nas empatii. Bardzo cieszę się, że powstał audiobook oparty na wspomnieniach Aliny Margolis-Edelman, ponieważ książka ta jest dziś prawie niedostępna. Inicjatywę z życzliwością przyjęła także rodzina Aliny Margolis-Edelman: Anna i Aleksander, którzy wyrazili zgodę na nagranie powieści audio" - podkreśliła dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi Joanna Podolska.

Alina Margolis-Edelman w dzieciństwie mieszkała w kamienicy przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Jej rodzinne mieszkanie często odwiedzał Marian Falski, przyjaciel domu, który zadedykował małej Ali swój słynny Elementarz. W czasie II wojny światowej Alina wraz z rodziną trafiła do warszawskiego getta. Tam uczęszczała do szkoły dla pielęgniarek i tam też poznała swojego przyszłego męża - Marka Edelmana.

Po wojnie młodzi pobrali się i zamieszkali w Łodzi, gdzie po kilku latach Alina otworzyła poradnie dla najmłodszych chorujących na cukrzycę i choroby nerek. Jednak na ich życie po raz kolejny wpływ miała wielka historia. Po burzliwych wydarzeniach 1968 roku Alina wraz z dziećmi wyjechała do Francji, Marek został w Łodzi. Choć będą utrzymywać kontakt, nigdy nie zamieszkają już razem.

Na emigracji bohaterka "Ali z Elementarza" zaangażowała się w działania na rzecz potrzebujących. Wstąpiła do organizacji "Lekarze bez granic", następnie "Lekarze świata". W czasie wielu misji pracowała na terenach objętych wojną i konfliktami, m.in. w Salwadorze i w Czadzie, pomagała uciekinierom z komunistycznego Wietnamu, ofiarom gwałtów w Bośni.

W 1991 roku z jej inicjatywy powstała Fundacja Dzieci Niczyje (obecnie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę), walcząca z różnymi rodzajami przemocy wobec dzieci. Alina Margolis-Edelman zmarła w 2008 roku w Paryżu, gdzie została pochowana na cmentarzu w Bagneux. Jej symboliczny grób znajduje się na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie.

"Jej postać, wewnętrzna siła, barwne, choć często bardzo trudne życie, szczerze nas zafascynowały" - zaznaczył prezes Stowarzyszenia Soundsitive Studio Maciej Sztąberek.

Audiobook na podstawie książki Aliny Margolis-Edelman to kilkugodzinna dźwiękowa opowieść, ukazująca jej młodość, losy w czasie II wojny światowej oraz ich wpływ na dalsze życie bohaterki. Lektorem jest Małgorzata Kozak. Premierę pierwszej części zaplanowano na poniedziałek 26 września.

Zadanie "Ala z Elementarza - dźwiękowa opowieść o życiu Aliny Margolis-Edelman" jest finansowane z budżetu Miasta Łodzi.

Źródło:

PAP