EN

9.09.2020, 17:07 Wersja do druku

Łódź. Teatr Nowy inauguruje sezon

mat. teatru

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi rozpoczyna sezon teatralny 2020/2021 zarówno na żywo jak i online.

1. Właśnie trwają próby do spektaklu Chrisy Spilioti Kto odkrył Amerykę? w reżyserii Macieja Wojtyszki.

Sztuka przedstawia losy Kasi i Lizy od ich ósmego do osiemdziesiątego ósmego roku życia. Kuzynki i przyjaciółki mają nawet wspólną miłość. Żoną Stefana zostaje Kasia, by po latach dowiedzieć się, że Liza cały ten czas była kochanką jej męża. Kasia – wychowująca dziecko „kura domowa”, zahukana przez matkę, która nigdy w nią nie wierzyła i skrupulatnie ją kontrolowała – wychodzi jednak z opresji obronną ręką. Zostawia męża i uczy się życia od nowa. Tymczasem przebojowa Liza, znakomicie ustawiona zawodowo, wychowana w atmosferze zaufania, podziwu i aprobaty, rzuca Stefana w poczuciu druzgocącej klęski, traci zapał do pracy, wdaje się w nowy nieudany związek. Ostatnia odsłona sztuki przedstawia Kasię i Lizę w domu spokojnej starości, gdzie w ramach ćwiczeń dla szarych komórek, Kasia, o dziwo, bezbłędnie odpowiada na pytanie: „Kto odkrył Amerykę?”.

Zanim to jednak nastąpi, widzimy bohaterki w około trzydziestu krótkich obrazach z kolejnych etapów ich życia. Dzieciństwo, dom, szkoła, pierwsza miłość, dyskusje o niezadowalającej codzienności, ratowanie dobrego samopoczucia modnymi treningami ducha i ciała, które okazują się nieskuteczne, więc wizyta u wróżki. Potem szok wywołany oszustwami Stefana i… nowe otwarcie.

Świetnie napisana, wartka i pełna humoru opowieść o trudzie istnienia z optymistycznym wydźwiękiem. Sztuka uważana jest za zjawisko wyjątkowe w teatrze greckim. Grana nieprzerwanie od dwudziestu lat doczekała się ponad trzydziestu inscenizacji w różnych teatrach!


Premiera odbędzie się 18 września 2020 r. o godz. 19:15 w Małej Sali Teatru.

mat. teatru

2. Teatr Nowy Kazimierza Dejmka w Łodzi i Fundacja Instytut
Teatralny im. Mieczysława Hertza zapraszają 13 września 2020 r.
o godz. 18.00 do wysłuchania rozmowy online dotyczącej publikacji Antoni Czechow „Dramaty”.

W dyskusji wezmą udział osoby zaangażowane w realizację publikacji:
Prof. Marina Litavrina, prof. Jacek Orłowski (pomysłodawca i redaktor merytoryczny książki,
Prezes Fundacji Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza), dr. Tomasz Mróz, Paweł Spodenkiewicz.
Gość specjalny:
Dr. Igor Zhukovskii, Dyrektor Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie
Dyrektorzy Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi:
Maciej Wojtyszko, Dyrektor Artystyczny Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Krzysztof Dudek, Dyrektor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Tłumaczenie: Wojciech Urbański

Udział w dyskusji można wziąć zarówno czynnie poprzez czat w aplikacji ZOOM lub udział bezpośredni w rozmowie (prosimy o zgłoszenie chęci udziału na adres [email protected], otrzymacie Państwo link do aplikacji ZOOM) lub wysłuchać rozmowy online na Facebooku Teatru Nowego im.Kazimierza Dejmka w Łodzi.

mat. teatru

3. W piątek 11 września o godzinie 19:00 zapraszamy widzów na monodram Wojciecha Bartoszka Ostatnie słowo, który będzie dostępny do obejrzenia online na naszej stronie internetowej. Monodram Wojciecha Bartoszka jest adaptacją opowiadania Sławomira Mrożka. „Ostatnie słowo” opowiada perypetie mało znanego pisarza i scenarzysty, który dostał zadanie napisania treści owej ostatniej wypowiedzi. Jest to historia jego zmagań z materią myśli, presją wywieraną przez świat biznesu, a także gangsterów i ekologów. Jest to też historia jego przemyśleń i zaskakujących wniosków, do jakich dochodzi w związku z całą tą historią.
Spektakl przygotowany na „Scenę pod sufitem”.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne