Prezydent Andrzej Duda złożył Leszkowi Mądzikowi życzenia z okazji 80. urodzin. „Jest Pan artystą skupionym na fundamentalnych kwestiach ludzkiej egzystencji, na odwiecznych pytaniach o naturę bytu, a jednocześnie bardzo nowatorskim, odkrywczym i niekonwencjonalnym” - napisał prezydent Rzeczypospolitej.
"W imieniu Rzeczypospolitej dziękuję za Pański ogromny, niezwykle oryginalny i różnorodny wkład w rozwój wielu dziedzin polskiej sztuki oraz za rozsławianie naszej Ojczyny w świecie. Jako reżyser i scenograf, twórca fenomenu zwanego teatrem Mądzika, jako malarz, grafik i fotograf, a także jako wykładowca i mistrz dla adeptów sztuk plastycznych – na trwałe zapisał się Pan w gronie najwybitniejszych postaci polskiej kultury" - napisał prezydent Andrzej Duda w życzeniach z okazji 80. urodzin Leszka Mądzika.
"Jest Pan artystą skupionym na fundamentalnych kwestiach ludzkiej egzystencji, na odwiecznych pytaniach o naturę bytu, a jednocześnie bardzo nowatorskim, odkrywczym i niekonwencjonalnym. Od dekad konsekwentnie podąża Pan własną drogą twórczą, stale poszukując nowych form wyrazu i coraz głębszego porozumienia z odbiorcami Pańskich dzieł. Poprzez studia na Wydziale Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i swoje wczesne prace malarskie, które już wówczas wzbudziły żywe zainteresowanie, wkroczył Pan w świat teatru, początkowo jako twórca scenografii i fascynujących koncepcji wizualnych, a następnie reżyser i pomysłodawca autorskich spektakli" - czytamy na stronie prezydenta.
Andrzej Duda podkreślił, że "dziełem życia" twórcy jest Scena Plastyczna KUL - "ośrodek o wyjątkowym znaczeniu na kulturalnej mapie Polski, jak też w przestrzeni międzynarodowej".
"Zawdzięczamy Panu zupełnie nową, niemającą odpowiednika pośród światowych dokonań artystycznych, poetykę teatru, która zaprasza widza do „myślenia obrazami”. Za esencję sztuki teatralnej najczęściej uważane jest słowo, Pan natomiast dzięki swej wspaniałej wyobraźni dowiódł, że równie sugestywna i poruszająca może być wizja plastyczna, która – choć zanurzona jest w milczeniu – to przecież także tworzy opowieść i prowadzi żywy dialog z odbiorcą. Streścił Pan to w pięknym stwierdzeniu: +Dojrzewałem do milczenia, jak inni dochodzą do elokwencji+" - czytamy.
"Zachwycona Pańskimi dziełami publiczność w sposób szczególny docenia, że potrafi Pan w sposób inspirujący wskazywać zarówno na to, co w człowieczeństwie jest biologiczne i fizyczne, poddane dyktatowi przemijania i śmierci, jak i na to, co duchowe i niezniszczalne. Głębokie wrażenie wywierają Pańskie spektakle sięgające do przesłania mistyków – św. Jana od Krzyża i św. Teresy z Ávili, do wschodniochrześcijańskiej ikony czy do twórczości wybitnych autorów współczesnych" - wskazał prezydent.
"Wyrazem uznania dla Pana znakomitego dorobku, oprócz podziwu szerokiej publiczności w kraju i poza granicami, są liczne prestiżowe nagrody w różnych dziedzinach artystycznych oraz wysokie odznaczenia państwowe, w tym Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, którym miałem zaszczyt i przyjemność Pana uhonorować. Jestem przekonany, że głęboką satysfakcję sprawiło Panu również niedawne nadanie tytułu honorowego obywatela Lublina, które jest hołdem i podziękowaniem ze strony najbliższej Panu lokalnej społeczności. Niech polską kulturę wzbogacają kolejne, wspaniałe dzieła Pańskiego talentu" - podsumował prezydent.
Leszek Mądzik urodził się 5 lutego 1945 r. w Bartoszowinach (woj. świętokrzyskie). Jest scenografem, reżyserem, malarzem i wykładocą warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Scenografii oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jego dziełem jest Scena Plastyczna KUL, założona w 1969 r.