Letni obóz teatralny „Słoneczna Dolina” organizowany przez Fundację Banina to wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które łączy twórczą formę letniego wypoczynku z pracą nad spektaklem muzycznym w plenerze.
Fundacja chce wykorzystać zainteresowanie młodzieży konwencją musicalu oraz spektaklu muzycznego, przedstawić historię dziejącą się w pobliżu Zwierzyńca, a jednocześnie zapewnić młodzieży twórczo spędzony czas wakacyjny. Zaproszeni przez nas profesjonalni artyści, pedagodzy, prowadzący warsztaty, a także młodzież z całej Polski (pochodzącej w dużej mierze z powiatu zamojskiego) przyjechała do Zwierzyńca, by wspólnie pracować nad premierą spektaklu, a także doskonalić umiejętności aktorskie. Premiera spektaklu odbędzie się 5 września o godzinie 20.00 na terenie willi przy ulicy Rózin 8 w Zwierzyńcu (teren dawnego Domu Dziecka nr 1).
„Słoneczna Dolina” to spektakl plenerowy o charakterze muzycznym, który stworzymy w oparciu o cykl powieściowy pt. „Czarny Wygon” – pierwszą część zatytułowaną „Słoneczna Dolina” autorstwa Stefana Dardy – pisarza pochodzącego z Lubelszczyzny. W trakcie obozu będziemy pracować nad adaptacją tekstu literackiego i przekujemy go w spektakl zapewniający wytchnienie, rozrywkę w czasach pandemicznych. Akcja powieści rozgrywa się w lasach między Zwierzyńcem a Krasnobrodem, w okolicach Guciowa, tak więc jest to historia znana lokalnej społeczności. Spektakl pt. „Słoneczna dolina” na podstawie wątków powieści zaprezentujemy nieopodal prawdziwego miejsca jakim jest Słoneczna Dolina położona w okolicach Guciowa (w sąsiedztwie Zwierzyńca).
W obozie biorą udział: dzieci i młodzież od 12 roku życia ze Zwierzyńca i okolic, w tym także młodzież z Domu Dziecka w Zwierzyńcu, młodzież z powiatu zamojskiego oraz z innych części Polski, aktorzy, tancerze, muzycy, uczniowie szkół artystycznych. Codziennie poza warsztatami (choreograficznymi, tanecznymi, charakteryzacji, aktorskimi, dykcji, impostacji, warsztatami muzycznymi, śpiewu) pracujemy nad spektaklem. W próby zaangażowane zostały mieszkanki Zwierzyńca i okolic, oprócz młodzieży w spektaklu występują aktorzy po szkołach aktorskich, dzięki czemu nawiązuje się między nimi międzypokoleniowa współpraca. Dzięki muzyce spektakl będzie utrzymany w lekkiej konwencji. Historia z kart powieści Stefana Dardy stanie się żywa, a Fundacja Banina na jeden wieczór zaprosi widzów do Starzyzny – nieodkrytej wioski, w której między innymi dzieje się akcja powieści.
Projekt jest współfinansowany ze środków Powiatu Zamojskiego, Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej, Gminy Zwierzyniec oraz Lasów Państwowych – Nadleśnictwo Zwierzyniec i realizowany przy współpracy z Centrum Kultury i Biblioteką Publiczną w Zwierzyńcu.
Fundacja Banina od 2017 roku zajmuje się nowoczesną edukacją poprzez teatr, a skupieni w niej pedagodzy teatru pracują głównie z młodzieżą w szkołach, zapraszając do rozmów na tematy trudne, istotne, rezonujące społecznie. Spektakle pt. „Kolorowa, czyli biało-czerwona”, „Obca” czy „Marzenie Nataszy” dopełniają rozmowy z widzami prowadzone przez pedagogów. Swoje spektakle fundacja prezentuje również na festiwalach teatralnych (Malta 2018, Kontrapunkt 2018, Klamra 2019 i 2020, Pol'and'Rock Festival 2018 i 2019, 2020 (online), 2021; Teatron 2019 i Emploi 2019 - oba na Ukrainie), w teatrach, na uniwersytetach (UW, UKSW, UMK). Fundacja Banina realizuje swoje cele statutowe, podejmując się tworzenia spektakli edukacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem regionalizmu przedstawianych historii. Spektakle łączy oryginalne spojrzenie na problem i nastawienie na przekazanie odbiorcy istotnych społecznie treści.
***
Słoneczna Dolina
scenariusz: Marta Fortowska na podstawie powieści Stefana Dardy „Słoneczna Dolina”
reżyseria: Bartłomiej Miernik
występują: Kaja Bojarska, Amanda Bukowska, Hubert Dyl, Szymon Gondek, Emilia Goryl, Denis Jakubowski, Kamila Janik, Kalina Jargieło, Karolina Kaliszuk, Agata Kobus, Wiktoria Kocjan, Maja Krauze, Kamila Kucharczak, Zuzanna Kuźmińska, Joanna Labus, Marta Łaska, Nikola Palej, Anna Panuciak, Patrycja Pszczoła, Aleksandra Sarek, Jakub Sirko, Alicja Stankiewicz, Iga Stec, Zachary Wojtowicz, Blanka Zaręba
gościnnie: Joanna Borowiec-Szklarz, Anna Greszta, Agnieszka Maciocha, Teresa Marcinkowska, Edyta Wolanin
scenografia, kostiumy: Nikola Palej
choreografia: Marta Rolska
muzyka: Paweł Murzyn, Joanna Pływacz
kierownictwo produkcji: Karolina Kaliszuk, Agata Kobus