EN
23.06.2022, 10:21 Wersja do druku

Żnin. Premiera spektaklu „Raport” Teatru Opera Modern

24 czerwca o godz. 21.30 w Żninie na Placu Wolności (Rynek) odbędzie się premiera spektaklu plenerowego pt. „Raport” Teatru Opera Modern w reżyserii Jerzego Lacha.

fot. proj. Iwona Cichy

„Raport” – to spektakl, który jest teatralną rejestracją zdarzeń wojennych w Ukrainie. Tych zdarzeń, które najbardziej utkwiły nam w pamięci; niezależnie czy przeżyliśmy je w realnej rzeczywistości, czy tylko lub aż w rzeczywistości wirtualnej. Reportaże z działań wojennych w Ukrainie zarówno te w telewizji, jak i te w Internecie są podstawą do artystycznego wyrazu niezgody na to, co dzieje się w tej chwili w Ukrainie. Niezgody na agresję Rosji.

Przestrzeń miejska, w której odbywać się będzie RAPORT, to bezpośrednie nawiązanie do tego, co dzieje się na ulicach ukraińskich miast. Ten „spektakl” dzieje się na naszych oczach, codziennie obserwujemy na żywo w transmisjach telewizyjnych i relacjach w Internecie. Gra w przestrzeni miejskiej stwarza pozory dla widzów, jakoby wojna działa się na ich ulicy, w ich mieście.  Ma zmusić do refleksji; nie można być obojętnym na to, co dzieje się w Ukrainie, bo jeżeli nie będzie sprzeciwu wobec agresji wojsk rosyjskich, to za chwilę „Oni zapukają do naszych drzwi”.

Spektakl jest efektem warsztatów teatralnych, które odbyły się w Żninie, w czerwcu 2022 roku pod hasłem „Non Possumus”, czyli „Nie zgadzamy się”. Nie zgadzamy się na przemoc i ludobójstwo w Ukrainie, spowodowane agresją Rosji.

Pomysłodawcą, autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Jerzy Lach - twórca Teatru im. Alberta Tison w Żninie, reżyser uznanych i nagradzanych na festiwalach spektakli teatralnych i operowych m.in. takich, jak: „Ratujcie nasze dusze” Teatr im. Alberta Tison, „Operetka” w Warszawskiej Operze Kameralnej, Immanuel Kant” w Operze Wrocławskiej, czy „ Olimpia z Gdańska” w Operze Bałtyckiej oraz operowych widowisk plenerowych w „Don Giovanni” i „Czarodziejski flet” Mozarta na dziedzińcu w Pałacu w Wilanowie.  

Scenariusz, scenografia, reżyseria: Jerzy Lach

Teksty: Simone Weil „Wenecja ocalona”, Jerzy Lach.

Choreografia szczudlarzy: Jarosław Siech

WYSTĘPUJĄ:

Nina Czechorowska, Ulyana Dryzhak, Ostap Junko, Albert Lach, Khrystyna Yankevych, Bohdan Pundys-Pastych, Kamila Rapnik-Nerkowska, Jarosław Siech, Angelika Szymborska, Maciej Wilhelm oraz uczestnicy warsztatów teatralnych:  Matylda Berlińska, Grabski Kacper, Filip Niemkiewicz, Hanna Piasecka, Zuzanna Zielińska.

Głos z offu: Paweł Tucholski, Albert Lach

Plakat: Iwona Cichy

PREMIERA: 24 czerwca, godz. 21.30  – Żnin, Plac Wolności (Rynek)

Kolejne spektakle: Warszawa, lipiec - sierpień 2022 

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/Teatr-Opera-MODERN

https://www.facebook.com/jerzylachofficial

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/452737170023199

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne