Będzie to próba współczesnej reinterpretacji legendarnego tekstu wieszcza. Jednym z fundamentalnych zagadnień wizji reżysera Roberta Czechowskiego będzie próba zmierzenia się z pytaniem: jaką cenę musi zapłacić człowiek za dążenie do realizacji swoich największych marzeń? 14 grudnia premiera „Balladyny" Juliusza Słowackiego.
Punktem wyjścia będzie przybliżenie środowiska polskiej prowincji, jej szarości, beznadziei i desperacka próba wyrwania się z tej przytłaczającej pajęczyny poprzez ucieczkę w świat fantazji, marzeń sennych.
Inspiracją jest ludowa ballada jako przypowieść, która zakłada walkę dobra ze złem. W spektaklu jest dużo zabawy różnymi konwencjami teatralnymi – jest on zanurzony w sosie „teatru w teatrze”. Tworzymy walor z tego, że nie ukrywamy faktu, iż jesteśmy w teatrze: odsłaniamy maszynerię teatralną czy zespół techniczny, a część zmian kostiumów też odbywa się na oczach widzów. Sama treść nie jest potraktowana linearnie – to bardziej impresja na temat „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Ci sami aktorzy grają po kilka ról, przeistaczając się w kolejne postaci.
Twórcy spektaklu zadali sobie pytanie: na ile konwencja klasycznego teatru może dziś opowiadać „Balladynę”? W swej formie jest to bardziej spektakl muzyczny i ruchowy – bliższy teatrowi plastycznemu niż dramatycznemu. W muzyce autorstwa Daniela Grupy odnajdziemy fascynacje dawno już zapomnianymi obrzędami ludowymi czy misteriami.
„Balladyna” to opowieść o pokusach i o eksperymentowaniu z wszystkim, co zakazane. Jest to ciągła gra o ludzkie dusze. Gra, w której mieszają się światy. Wszystko dzieje się na płaszczyźnie snu i koszmaru sennego. Każdy z bohaterów o czymś marzy i każdy płaci za realizację tego marzenia wysoką cenę. Świat ludzi zderza się tu ze światem natury, który przez działanie przyrody cały czas przypomina o fundamentalnych zasadach, których nie wolno łamać, i według których należy żyć.
Do realizacji spektaklu zostali zaproszeni młodzi aktorzy – absolwenci uczelni artystycznych. Tworzą oni większość obsady i dzięki projektowi Przestrzenie Sztuki, w ramach którego realizowany jest spektakl, mają szansę pracować na profesjonalnej scenie teatralnej.