EN

9.05.2022, 11:32 Wersja do druku

Zielona Góra. Uwspółcześniony Goldoni. Wkrótce premiera „Człowieka dwóch szefów” w Lubuskim Teatrze

14 maja w Lubuskim Teatrze odbędzie się premiera „Człowieka dwóch szefów” Richarda Beana w reżyserii Tomasza Dutkiewicza. Choć autor sztuki w dużym stopniu nawiązuje do najlepszych wzorców literatury kryminalnej, to jednak nie zasiewa w odbiorcach napięcia, lecz prowokuje ich do wybuchów niczym nieskrępowanego śmiechu. Uwspółcześniając Goldoniego, tworzy wyborną farsę pełną zaskakujących zwrotów akcji.

fot. mat. teatru

Trzy stulecia temu publiczność zwijała się ze śmiechu oglądając przygody arlekina Trufaldina – tytułowego „sługi dwóch panów” z commedii dell’arte Carla Goldoniego. Pracując na dwa fronty, bohater ustawicznie mylił polecenia swoich mocodawców, co prowadziło do wielu zabawnych nieporozumień i perypetii. Czy ta historia może dziś bawić tak samo, jak w tamtych czasach? Z pewnością tak – zwłaszcza jeśli zaadaptować ją do czasów bliższych naszej współczesności.

Takiego zabiegu podjął się brytyjski komediopisarz Richard Bean, przenosząc akcję pierwowzoru z XVIII-wiecznej Wenecji do Brighton roku 1963. W tej wersji niegdysiejszy Trufaldin nosi nazwisko Francis Henshall i jest drobnym angielskim cwaniaczkiem, który próbuje urządzić się w życiu, podejmując pracę u dwóch szefów jednocześnie. Jak się wkrótce okazuje, tę dwójkę łączą niecodzienne i cokolwiek niebezpieczne relacje. Lawirując między pracodawcami, Francis musi stanąć na głowie, żeby prawda o jego podwójnym etacie pozostała dla nich tajemnicą. W przeciwnym razie jego własne życie może zawisnąć na włosku…

Niech jednak widzowie nie martwią się zbytnio o los naszego bohatera!

Choć autor sztuki w dużym stopniu nawiązuje do najlepszych wzorców literatury kryminalnej, to jednak nie zasiewa w odbiorcach napięcia, lecz prowokuje ich do wybuchów niczym nieskrępowanego śmiechu. Uwspółcześniając Goldoniego, tworzy wyborną farsę pełną zaskakujących zwrotów akcji.

Od czasu swojej londyńskiej prapremiery w 2011 roku „Człowiek dwóch szefów” cieszy się niesłabnącą popularnością w Wielkiej Brytanii. Podbił serca publiczności także na Broadwayu, a następnie w Polsce – za sprawą inscenizacji, jakiej w 2015 roku dokonał Tomasz Dutkiewicz, dyrektor warszawskiego Teatru Komedia. Dużo wcześniej, bo na początku lat 90., reżyser niejednokrotnie współpracował z Lubuskim Teatrem, gdzie zrealizował m.in. „Love Story” Ericha Segala oraz „Songi” Bertolta Brechta i Kurta Weilla. Teraz powraca z „Człowiekiem dwóch szefów”, aby dostarczyć tutejszej widowni porcję znakomitej rozrywki. Odwołuje się przy tym do tradycji slapsticku, komedii sytuacyjnej czy stand-upu. Wykorzystuje również elementy spektaklu interaktywnego, dzięki czemu widzowie otrzymają szansę wejścia na scenę i zagrania z naszymi aktorami, ci natomiast uzyskają możliwość nawiązania bezpośredniego dialogu z publicznością.
(pp)

Autor: Richard Bean (w oparciu o „Sługę dwóch panów” Carla Goldoniego)
Przekład: Klaudyna Rozhin
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Tomasz Dutkiewicz

Kierownictwo muzyczne: Daniel Grupa
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Sylwester Krupiński
Światło: Olaf Tryzna
Asystent reżysera: Janusz Młyński
Inspicjent: Beata Sobicka-Kupczyk

Źródło:

Materiał nadesłany