EN

2.09.2020, 11:10 Wersja do druku

Zielona Góra. Teatr na VI Kozzi Film Festiwal

fot. mat. organizatora

W ramach 6. KOZZI FILM FESTIWAL zapraszamy na spektakle festiwalowe, na które już można nabywać bilety.

Recital MARIANA OPANI

Gość specjalny Festiwalu - Marian Opania
Fascynacja twórczością takich artystów jak Jacques Brel, Marian Hemar, Włodzimierz Wysocki, Wojciech Młynarski, Bułat Okudżawa zaowocowała recitalem niezwykłych piosenek jak m.in „Cukierki dla panienki”, „Piosenka starszych kochanków” J. Brela, „Modlitwa” B. Okudżawy, „Tyle jest miast” M. Hemara, „Nieśmiały monolog” M. Wolskiego, „Bridż” A. Słonimskiego.
Artysta wykonuje także utwory śpiewających poetów: Leonarda Cohena i Jaromira Nohavicy z ostatniego spektaklu muzycznego wyreżyserowanego przez Mariana Opanię pt. „Cohen - Nohavica".

Marian Opania - aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy. Urodził się 1 lutego 1943 w Puławach. Jeszcze w czasie studiów na PWST w Warszawie, zadebiutował w filmie „Miłość dwudziestolatków" („Amour a vingt ans"). Debiut na scenie teatralnej przyszedł później, po zakończeniu studiów, 10 października 1964 roku. Jego przeszłość zawodowa łączy się nierozerwalnie z Teatrem Wielkim w Warszawie (1964-1972), warszawskim Teatrem Studio (1972-1977), warszawskim Teatrem Kwadrat (1978-1978), Teatrem Komedia w Warszawie (1979-1981) oraz Teatrem Ateneum im. Stefana Jaracza, również w Warszawie (od 1981). W 1970 roku za role w filmach „Skok" i „Sąsiedzi" otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla najlepszego młodego aktora roku, przyznawaną przez tygodnik „Ekran". Jego najwybitniejsze role to monodram „Moskwa-Pietuszki”, Wienedikta Jerofiejewa i rola redaktora w „Człowieku z marmuru", Andrzeja Wajdy. Od ponad dwudziestu lat Marian Opania związany jest z warszawskim Teatrem Ateneum, gdzie poza rolami dramatycznymi zachwycał interpretacją piosenek i songów w muzycznych spektaklach „Wysocki", „Brel" i „Hemar".

10 września 2020, godz. 18.00

Miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida, al. Wojska Polskiego 9

Bilety: 50,00 zł abilet.pl

Inne aktualności

NADBAGAŻ – monodram IWONY KUSIAK

Monodram pt. "Nadbagaż" zabiera nas w emocjonalną podróż wraz z bohaterką, zachowując jednak kompaktową formę - przedstawienie mieści się w dużej walizce. Może być zagrane praktycznie w każdych warunkach, łamiąc sztywny podział między sceną a widownią. Aktorka jest tak blisko widzów, by mogli wraz z nią poczuć ciężar "nadbagażu".

"...ten tytułowy nadbagaż, to jest to coś zapamiętane, może odłożone gdzieś w odległym zakamarku mózgu, ale uwierające i wychodzące w najmniej odpowiednim momencie. Nadbagaż pamięci, wrażliwości, tęsknoty, gniewu i niezgody na rzeczy, na które jako dziecko nikt nie ma wpływu (...).

Spektakl jest szalenie aktualny, szalenie trafiający w punkt. Polska przecież cały czas mierzy się z problemem emigracji, wyjazdów coraz to kolejnych pokoleń. Kiedyś to była ucieczka od komuny, potajemny wyjazd niby na wakacje, a potem zostawianie za żelazną kurtyną. Dziś to jest prostsze, bo nie trzeba żadnych hamletowskich gestów. Wystarczy decyzja – mamy dość. (...) To między innymi i o tym jest ten tekst, jest ten znakomity spektakl. Dawno nie widziałam w teatrze tak perfekcyjnie zrobionego monodramu i tak znakomicie zagranego. Tak świetnie operującego kliszami kulturowymi, ale i zgrabnymi odniesieniami do tego, co tu i teraz. Bez polityki, bez moralizowania.”   Renata Ochwat,  echogorzowa.pl

Monodram w wykonaniu Karoliny Miłkowskiej-Prorok podbił już serca amerykańskiej Polonii – został przyjęty owacjami na stojąco w Nowym Jorku, Bostonie, New Jersey i Pensylwanii. Polscy widzowie podkreślali, że ten niezwykle emocjonalny spektakl dotyka spraw najważniejszych i trafnie diagnozuje losy emigrantów.

Spektakl realizowany w ramach inicjatyw aktorskich.

Autorka tekstu: Iwona Kusiak
Reżyseria: Rafał Matusz
Scenografia i kostiumy: Natalia Kołodziej
Muzyka: Paweł Paluch

11 września 2020, godz. 16.00

Miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida, al. Wojska Polskiego 9

Bilety: 15 zł abilet.pl

 

BAL w OPERZE wg Juliana Tuwima – monodram IRENY JUN

Mistrzyni słowa, aktorka Teatru Studio w Warszawie, wieloletnia wykładowczyni Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, współpracowniczka Teatru Telewizji i Teatru Radia, jurorka konkursów recytatorskich w Jednoosobowym Teatrze Poezji Ireny Jun.
Monodramy i spektakle poetyckie, swoisty jednoosobowy teatr poezji to odrębny rozdział w artystycznej działalności znakomitej aktorki. Były one grane i nagradzane tak w kraju, jak i za granicą. Tworzone zawsze w oparciu o teksty i literaturę najwyższej próby: Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz, Julian Tuwim, „Pan Tadeusz” oraz „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, poezja Cypriana Kamila Norwida.
Laureatka licznych nagród i wyróżnień za dokonania w dziedzinie aktorstwa dramatycznego, recytacji i monodramu.

11 września 2020, godz. 18.00

Miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida, al. Wojska Polskiego 9, 65-077 Zielona Góra

Bilety: 25 zł abilet.pl

SŁODKA - monodram MARTY POHREBNY

Zapraszamy na monodram "Słodka" w cyklu Zielonogórskie konotacje. Portret Marty Pohrebny

IMIĘ WYKONAWCY: Marta Pohrebny /Zielonogórski Ośrodek Kultury
Autor i tytuł powieści, na podstawie którego powstał monodram: Maria Matios Słodka Darusia; Tłumaczenie: Anna Korzeniowska-Bihun
Autor scenariusza: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek i Marta Pohrebny
Reżyseria: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek
Scenografia: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek
Choreografia: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek
Taniec: Ewa Chamera

Huculska wieś. W niej mieszka Darusia - niemowa. Skrywa ona w sobie tajemnicę, którą bohaterka odkrywa stopniowo przed nami....

W swojej najbardziej znanej powieści Maria Matios dopuszcza do głosu niemą Hucułkę, która w oczach społeczności wiejskiej uchodzi za chorą na umyśle. Darusia, nazywana Słodką, czasem i głupią, nosi znamiona ludowej świętej. Jest naznaczona chorobą – koszmarnymi bólami głowy. Istotne jest też to, że główna bohaterka nie urodziła się niema, ale sama pod wpływem makabrycznych wydarzeń z przeszłości przestała mówić. Katarzyna Dzierżawin

"Słodka Darusia" Marii Matios jest jedną z najważniejszych ukraińskich powieści. Jest książką, która zdobyła szczyty rankingów popularności i ogromne uznanie krytyki. Pozycja ta została wprowadzona do programu szkolnego jako lektura obowiązkowa. Przeniesiono ją również na sceny dwóch ukraińskich teatrów.

Powieść ta to także laureatka najwyższego i najbardziej prestiżowego wyróżnienia artystycznego na Ukrainie - Narodowej Nagrody im. Tarasa Szewczenki. Otrzymała też tytuły: Najlepszej Książki 15-lecia Niezależności Ukrainy, Najlepszej Książki 2004 roku i Najpoczytniejszej Książki 2007 roku. (opis z okładki książki)

12 września 2020, godz. 18.00

Miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida, al. Wojska Polskiego 9

Bilety: 15 zł abilet.pl

AUDIENCJA II Bogusława Schaeffera – MIKOŁAJ GRABOWSKI

W ramach 6. Festiwalu Filmu, Teatru i Książki Kozzi Kobiela Jędrusik serdecznie zapraszamy na legendarny monodram "Audiencja II" Bogusława Schaeffera, wybitnego kompozytora, muzykologa i dramaturga.
Utwór jest pełną improwizacji, zaskakujących zwrotów akcji oraz trzymającą w napięciu, komedią. Wciąga do uczestnictwa całą publiczność, przekształcając się w „teatr w teatrze”.
Podczas specyficznie schaefferowskiego wykładu o nowej muzyce, z surrealistycznym epizodem sennym pośrodku utworu, aktor-prelegent najpierw wygłasza monolog o sztuce i kondycji artysty we współczesnym świecie, by następnie przejść do odważnego i nieobliczalnego happeningu z widzami, którzy stają się czynnym uczestnikiem zdarzenia. Pozorna przypadkowość wydarzeń widowiska i jego żywiołowość gwarantują wyborną zabawę i śmiech do łez.
Jest to również rzadka okazja do zobaczenia na scenie teatralnego wirtuoza – Mikołaja Grabowskiego, aktora, reżysera oraz dyrektora wielu znakomitych scen w Polsce. W 2019 roku spektakl obchodził jubileusz 50-lecia!

13 września 2020, godz.18.00

Miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida, al. Wojska Polskiego 9

Bilety: 50,00 zł abilet.pl

Szekspir Forever! - ANDRZEJ SEWERYN

Już dzisiaj mamy przyjemność zaprosić na monodram "Forever Szekspir!" w wykonaniu Andrzeja Seweryna, wybitnego aktora teatralnego i filmowego, reżysera teatralnego, dyrektora Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
Po spektaklu zapraszamy na rozmowę o książce Andrzej Seweryn. Ja prowadzę! Arkadiusza Bartosiaka i Łukasza Klinke.
Bilety już wkrótce na abilet.pl!

Aktor w monodramie opowiada o świecie Szekspira w interaktywnym dialogu z widzem. Pokazuje człowieka w chwilach triumfu, zwątpienia i klęski. Rozmawia o ludzkich słabościach i o sile marzeń.

Najpiękniejsze fragmenty arcydzieł Williama Szekspira – Hamleta, Makbeta, Romea i Julii, Henryka V, Burzy, Ryszarda III, Sonetów i wielu innych – układają się w fascynującą opowieść o rozmaitych doświadczeniach i stanach emocjonalnych człowieka.

Ten spektakl będzie próbą dialogu z publicznością – powiedział Andrzej Seweryn – będę gotów do tej rozmowy i mam nadzieję, że widzowie również.

Spektakl jest pokazem kunsztu jednego aktora, który z wielkim wyczuciem i harmonią przemienia się na scenie z jednej postaci w drugą, przechodzi kolejne inkarnacje, wciela się w kolejne role. Recytując wyjątki ze sztuk oraz sonetów Szekspira, stara się odpowiedzieć na pytanie, kim jest człowiek i co konstytuuje jego byt. Kolejne metamorfozy dokonujące się na scenie wprowadzają nowe wątki i wielkie, odwieczne pytania, na które do dzisiaj nie znamy odpowiedzi. Odnajdujemy jednak tropy, które mogą prowadzić do wypracowania własnej odpowiedzi.

Autor: William Szekspir
Tłumaczenie: Piotr Kamiński
Reżyseria: Andrzej Seweryn
Scenariusz: Piotr Kamiński, Jerzy Klesyk, Andrzej Seweryn
Asystent reżysera: Przemysław Pawlicki

5 października, godz. 18.00

Miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida, al. Wojska Polskiego 9

Bilety: wkrótce na abilet.pl

Źródło:

Materiał nadesłany