EN

12.10.2020, 08:49 Wersja do druku

Zielona Góra. Przy budynku Lubuskiego Teatru powstanie scena lalek

Lubuski Teatr w Zielonej Górze zmieni swoje oblicze. Przy jego budynku głównym powstanie obiekt, w którym znajdzie się teatr lalek pełniący również funkcję sceny letniej, w jego foyer zostanie zorganizowane muzeum lalek – podaje Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego.

Jak przekazała rzeczniczka Zarządu Woj. Lubuskiego Marzena Toczek, efekty zmian będzie można zobaczyć za około dwa lata. Umowa na pierwszy etap prac została podpisana w minionym tygodniu.

Po zakończeniu modernizacji teatr w Zielonej Górze będzie dysponował sceną teatru lalek wraz z zapleczem. Po złożeniu foteli, przestrzeń widowni będzie wykorzystywana jako sala prób, a po otwarciu okna scenicznego będzie pełniła rolę sceny letniej na wydarzenia kulturalne na świeżym powietrzu.

Ponadto przestrzeń wejściowa, czyli foyer nowego budynku, zostanie przeznaczona na ekspozycję muzealną posiadanych przez teatr zbiorów w formie muzeum lalek. W ramach inwestycji powstanie też powierzchnia magazynowo–techniczna - węzły sanitarne, szatnia, garderoby, magazyny, pomieszczenia techniczne, socjalne i gospodarcze.

W części rozbudowanej obiekt będzie posiadał trzy kondygnacje: parter i dwa piętra. Część dobudowana będzie połączona z głównym budynkiem teatru za pomocą łącznika w poziomie drugiej kondygnacji. Powierzchnia teatru zwiększy się o ponad tysiąc mkw., wykonawca zagospodaruje i ogrodzi teren przy nim.

Zielonogórski teatr jest instytucją kultury podległą samorządowi woj. lubuskiego. Rozbudowa i modernizacja infrastruktury teatru będzie kosztowała ponad 10,7 mln zł i zostanie sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

Źródło:

PAP