EN

30.09.2021, 09:49 Wersja do druku

Zawiercie. 2. Festiwal Wiesława Ochmana w MOK "Centrum"

Od 7 do 10 października 2021 r., Miasto Zawiercie ponownie stanie się „Jurajską Stolicą Kultury i Sztuki”. W Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” im. A. Mickiewicza odbędzie się 2. Festiwal Wiesława Ochmana.

fot. mat. organizatora

Na przestrzeni całej polskiej historii sztuki operowej obecność naszych wybitnych artystów na najważniejszych scenach i estradach świata była i jest nieoceniona. Dlatego też powinno zależeć wszystkim, dla których sztuka nie jest obojętna, aby życie kulturalne naszego kraju obfitowało w festiwale honorujące właśnie wyjątkowych polskich artystów.

Takie inicjatywy umożliwiają szeroko pojętej publiczności XXI wieku na zapoznawanie się zarówno z dorobkiem naszych wielkich artystycznych osobowości, jak i na poznawanie muzyki klasycznej, a także na obcowanie z najwyższym wymiarem sztuki. Promują również miasta organizatorskie oraz uaktywniają, urozmaicają i ubarwiają życie codzienne ich mieszkańców.

Bezsprzecznie takową wybitną osobowością artystyczną jest światowej sławy tenor Mistrz Wiesław Ochman. Natomiast miejscem, które wyszło naprzeciw powyższym potrzebom, jest Miasto Zawiercie.

Zawierciańska tradycja „ochmanowska” jest niezwykle bogata i piękna. To właśnie w Zawierciu przez 25 lat odbywały się koncerty charytatywne zatytułowane „Wiesław Ochman i Jego Goście”, podczas których zebrano ponad 1 mln zł. dla fundacji „Auxilium” im. dr. Henryka Wnuka. Pieniądze te w całości przeznaczono na zakup niezbędnego sprzętu medycznego ratującego życie ludzkie w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. To właśnie w Zawierciu odbyło się wiele debiutów młodych artystów, którym te koncerty otworzyły furtkę do karier. Dziś Ci artyści są solistami czołowych polskich i zagranicznych teatrów operowych, co często zaznaczają w swoich biogramach.

Dzięki Wiesławowi Ochmanowi nieustannie mówi się o Zawierciu. Wszędzie bowiem, gdzie Mistrz występuje – czyli na całym świecie! – podkreślane jest jego zaangażowanie w to Miasto. Dzięki Wiesławowi Ochmanowi o Zawierciu, jako o kolebce dobroci i kultury, dowiadują się tysiące osób na całym globie. Mistrz zawsze tę informację podkreśla w swoich wywiadach, a także upomina się, aby zaznaczano ją w jego życiorysach zamieszczanych w książkach, katalogach koncertowych oraz programach radiowych i telewizyjnych.

Przyszedł czas, aby dać powód przyjazdu do Zawiercia wszystkim tym, którzy do tej pory jedynie słyszeli o wyjątkowości tego Miasta i gościnności jego mieszkańców. Dlatego też powstał pomysł na organizację czterodniowego wydarzenia artystycznego, czyli Festiwalu Wiesława Ochmana.

Pomysłodawcą Festiwalu Wiesława Ochmana, którego pierwsza edycja odbyła się w roku 2019, jest Jarosław Świtała.

Organizację całego przedsięwzięcia i dyrekcję artystyczną powierzono Oskarowi Świtale.

Udział w Festiwalu zarówno znanych artystów, jak i tych dopiero wchodzących na scenę popularności będzie współgrał z założeniami programowymi, które składają się na: promocję młodych artystów, warsztaty edukacyjne dla młodzieży, prezentacje sceniczne ważnych dzieł operowych oraz operetkowych, łączenie wszelakich dziedzin sztuk, spotkania z wybitnymi artystami, koncerty wokalne z polskim i zagranicznym repertuarem operowym, operetkowym, pieśniarskim, sakralnym oraz symfonicznym.

2. Festiwal Wiesława Ochmana w Zawierciu to wydarzenie artystyczne skierowane zarówno do melomanów, jak i do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzyką klasyczną. W związku z tym trzy spośród sześciu wydarzeń artystycznych są dostępne dla publiczności za darmo.

Po raz drugi, od 7 do 10 października 2021 r., Miasto Zawiercie staje się „Jurajską Stolicą Kultury i Sztuki”.

Z drugą edycją Festiwalu Wiesława Ochmana współpracować będzie ponad 200 artystów.

Organizatorem Festiwalu jest Miejski Ośrodek Kultury „Centrum” im. A. Mickiewicza. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Śląskiego, a także ze środków Miasta Zawiercie.

Źródło:

Materiał nadesłany