EN

28.03.2023, 17:54 Wersja do druku

Zamość. XXII edycja Festiwalu „Dwa Teatry” - w czerwcu

28 marca w Zamościu odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca XXII edycję Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Zamość 2023”. Wydarzenie jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały premierę w roku poprzedzającym daną edycję. W dniach 16-19 czerwca już po raz trzeci Zamość będzie gospodarzem jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju.

XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” odbędzie się po raz trzeci w Zamościu. W dniach 16-19 czerwca będzie tam można spotkać wybitnych twórców, artystów i aktorów. Podczas Festiwalu pokazom towarzyszyć będą wydarzenia związane z obchodzonymi rocznicami, a także pokazy specjalne. Polskie Radio nawiąże do rocznicy akcji wysiedleńczej i zaprosi na prezentację słuchowisk poświęconych tematyce Dzieci Zamojszczyzny. Nie zabraknie także prezentacji słuchowisk z udziałem Laureatów Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry” - Zofii Kucówny i Krzysztofa Wakulińskiego.

W konkursie na najlepsze słuchowisko mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. Produkcje radiowe i telewizyjne oceniane są przez dwa niezależne zespoły jurorów. Nadsyłane zgłoszenia rozpatrywane są w dwóch kategoriach: słuchowisko dla dorosłych oraz słuchowisko dla dzieci i młodzieży.

W tym roku w radiowym Jury zasiadać będą: Wiktoria Gorodeckaja, profesor Jarosław Gajewski, Andrzej Mastalerz, Piotr Moss i profesor Marek Kochan.

Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Aleksandra Fredry, a jego utwory czytane będą podczas czterodniowej imprezy. Festiwalowa publiczność będzie mogła między innymi posłuchać dwóch jednoaktówek Fredry – „Świeczka zgasła” i „Nikt mnie nie zna”. Polskie Radio Dzieciom zaprezentuje słuchowiska, które zostały zrealizowane specjalnie dla tej anteny. Natomiast w przestrzeni publicznej na Rynku Wodnym zostaną przedstawione fragmenty utworów tego wybitnego twórcy bajek i wierszy. Ponadto publiczny nadawca zaprosi na dwie wystawy - prac konkursowych dzieci, z ilustracjami bajek Fredry i archiwalnych zdjęć ze słuchowisk zrealizowanych w Teatrze Polskiego Radia.

Konferencja zapowiadająca XXII edycję Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Zamość 2023” odbyła się w budynku Ratusza Miejskiego w Zamościu. Wzięli w niej udział wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa, prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, Prezes Zarządu Polskiego Radia – Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz, Dyrektor TVP Kultura Kalina Cyz i Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Chciałabym podziękować za życzliwość, z którą Polskie Radio i Telewizja Polska stykają się tu w Zamościu. Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy wspólnie to święto celebrować i dawać radość obcowania z teatrem wyobraźni. Zapraszamy wszystkich miłośników teatru – zarówno tego telewizyjnego, jak i radiowego – mówiła Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia.

Dyrektor Teatru Polskiego Radia, Janusz Kukuła podczas konferencji nawiązywał do znaczenia teatru w życiu człowieka – Teatr Polskiego Radia i Teatr Telewizji Polskiej jest w jakimś sensie powrotem do krainy marzeń, do której wszyscy tęsknimy. Dziękujemy za ogromne wsparcie zarówno władzom Zamościa jak i mieszkańcom - kiedy tu jesteśmy czujemy ogromne wsparcie i to, że jesteśmy potrzebni na co dzień, nie tylko od święta.

Oprócz festiwalowych prezentacji, wydarzeniu towarzyszyć będą koncerty, wystawy, warsztaty reporterskie, a także wieczory literackie. 

Źródło:

Materiał nadesłany