Pierwsze przedstawienie już w sobotę, a kolejne w listopadzie. Zamojski Dom Kultury zaprasza i kusi ofertą przygotowaną w ramach projektu Scena Reduta tworzonego przez Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
W sobotę, 28 października (godz. 19) na deskach ZDK wystawiony zostanie monodram „Rachela" z Jowitą Budnik w roli tytułowej. Scenariusz powstał w oparciu o wstrząsające zapiski Racheli Auerbach, która przez długi czas w czasie wojny prowadziła kuchnię przy ul. Leszno 40 Warszawie. To w tym miejscu w monodramie w kolejce po zupę, jak po przepustkę do życia, stają „bohaterowie" dramatu przywoływani w monologu przez Rachelę. Swoją kreacją aktorską Jowita Budnik pomaga poznać i spróbować zrozumieć tragedię ofiar Holocaustu.
W środę, 8 listopada (godz. 18), będzie można obejrzeć „Mój boski rozwód" irlandzkiej dramatopisarki Geraldine Aron. To dowcipna i pełna ciepła historia dojrzałej kobiety, która staje przed koniecznością zmierzenia się z odejściem męża.
Dzień później, o tej samej porze aktorzy z Lublina pokażą w ZDK „Diabelski młyn", czyli historię dystyngowanego pana w średnim wieku i tajemniczej młodej kobiety. Kim są dla siebie? Po co się spotkali? Co z tego wyniknie? Spektakl w reżyserii Marka Pasiecznego ma przynieść odpowiedzi na te pytania.
Pod koniec miesiąca (25 listopada, godz. 18) przyjdzie czas na klasykę, czyli „Śluby panieńskie". Treść tej komedii Aleksandra Fredry opowiadającej o „magnetyzmie serca" znają prawie wszyscy. Ale czemu by nie przypomnieć sobie tej historii?
I wreszcie ostatnia z propozycji (30 listopada) to „Jeanne". Przedstawienie o emerytowanej, mieszkającej w małym miasteczku sekretarce. Tytułowa bohaterka, opuszczona przez wszystkich, podejrzliwa na granicy paranoi, rozmyśla nad urazami, które nagromadziła przez lata. W spektaklu przygotowanym przez lubelski teatr gościnnie wystąpi Jadwiga Jankowska-Cieślak.
Bilety na wszystkie teatralne wieczory w ZDK kosztują 35 zł. Są do nabycia w sekretariacie placówki oraz poprzez jej stronę internetową.