EN

9.09.2020, 14:35 Wersja do druku

Zamość. Premiera spektaklu „Zagłada” Fundacji Banina

12 września w Parku Miejskim w ramach 45. Zamojskiego Lata Teatralnego odbędzie się premiera spektaklu "Zagłada" na podstawie powieści Piotra Szewca w reż. Bartłomieja Miernika z Fundacji Banina.

fot. Marta Fortowska

Spektakl „Zagłada” jest adaptacją utworu zamościanina Piotra Szewca o tym samym tytule. Książka po raz pierwszy ukazała się w 1987 roku. Portretuje grupę mieszkańców miasta Zamość, dla których spokój i uporządkowana codzienność są głównym sensem działania. Utwór jest zapisem jednego dnia z życia miasta, prawdopodobnie latem 1939 roku, gdy nawet przyroda zdawała się przeczuwać nadchodzącą tragedię. W książce wielokrotnie powraca motyw końca, który niechybnie nadejdzie. Wiemy, jak skończyła się rzeczywistość bohaterów „Zagłady”. Pytanie, co zrobić, by dzisiaj leniwa codzienność nie doprowadziła do powtórki. 

Realizatorzy sięgają po tytuł, by po raz pierwszy zrealizować go w miejscu, w którym toczy się akcja oraz przedyskutować go na nowo z zamojską i ogólnopolską publicznością; zastanowić się, jak funkcjonował Zamość przed wojną, jak wyglądało życie jego mieszkańców. Ważnym aspektem jest także zadanie pytania, ile wielokulturowość i wielonarodowość wnosiła do tkanki miejskiej.

W spektaklu wykorzystano fragmenty utworu Libelid – In der Fincter oraz utworu Zygmunta Krauzego – Stone Music.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne