EN

15.09.2022, 10:53 Wersja do druku

Zamość. Pamięci „Zapory". Widowisko „I zawsze zwycięstwo musiało ich być…" w ZDK

Inne aktualności

Widowisko, którego premiera odbyła się na deskach Teatru Polskiego w Warszawie, będą mieli okazję w niedzielę zobaczyć mieszkańcy Zamościa. Muzyczno-filmowe przedsięwzięcie zatytułowane „Zawsze zwycięstwo musiało ich być..." zostanie zaprezentowane w niedzielę w Zamojskim Domu Kultury. Wstęp wolny.

Widowisko, na które zapraszają MON, IPN i warszawskie Stowarzyszenie WEST jest dedykowane pamięci Hieronima Dekutowskiego „Zapory" i jego podkomendnych. To artystyczno-dokumentalna opowieść o życiu i szlaku bojowym tytułowego bohatera, a w Zamościu zostanie zaprezentowana w ramach obchodów rocznic wrześniowych. Hieronim Dekutowski walczył
z Niemcami już w kampanii wrześniowej, wśród obrońców Lwowa. Później przedarł się do Polskich Sił Zbrojnych we Francji, stąd zaś do Wielkiej Brytanii. Do okupowanej Polski został przerzucony jako jeden z Cichociemnych nocą 16 na 17 września 1943 r. Rozpoczął służbę w Armii Krajowej, a w jej strukturach stworzył najliczniejszy na Lubelszczyźnie oddział partyzancki toczący zwycięskie boje zarówno z Niemcami, jak i Sowietami. - To legendarny bohater Lubelszczyzny, w tym oczywiście Zamojszczyzny, gdzie szczególnie wsławił się ocaleniem wielu mieszkańców od niemieckiej akcji wysiedleńczej - podkreślają organizatorzy.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Pamięci „Zapory". Widowisko w Zamościu

Źródło:

Dziennik Wschodni nr 179

Autor:

oprac. AK

Data publikacji oryginału:

15.09.2022