Fundacja SisterInArt (ogólnopolski koordynator projektu) oraz Teatr Nowy w Zabrzu wspólnie organizują cykl twórczych warsztatów, które poprowadzi dramaturżka i reżyserka teatralna Ewa Mikuła. Wydarzenie odbywa się w ramach międzynarodowego projektu FABULAMUNDI.NEW VOICES, który (od)daje głos początkującym twórcom w wieku 18-25 lat.
Dzięki dofinansowaniu z budżetu Unii Europejskiej udział w projekcie jest bezpłatny. Na warsztaty przyjętych zostanie maksymalnie 12 osób. W ramach warsztatów zostanie zorganizowane także masterclass z zagraniczną autorką. W związku z tym od uczestników wymagana jest komunikatywna znajomość języka angielskiego.
Warsztaty będą miały formę hybrydową i potrwają do 8 grudnia 2024 r. Będą składały się ze spotkań na żywo oraz indywidualnych konsultacji online.
Zgłoszenia należy wysyłać na adres: [email protected] do 23 października 2024 r.Osoby przyjęte na warsztaty zostaną odpowiednio wcześniej powiadomione o udziale w projekcie.
Informacje o warsztatach:
Tytuł: ZNANE/NIEZNANE/OSOBISTE
Dokument oraz narzędzia dokumentalne stanowią dziś podstawę współczesnej dramaturgii. Twórcy teatralni chętnie wykorzystują historie prawdziwych ludzi lub tworzą inspirowane nimi opowieści. Jak jednak wygląda proces dokumentalny "od kuchni"? W ramach zajęć prowadząca podzieli się z uczestnikami doświadczeniem, które zdobyła w praktyce podczas licznych rezydencji, warsztatów oraz pracy nad własnymi projektami, prowadząc dziesiątki rozmów dokumentalnych, które stały się podstawą jej spektakli oraz prac innych twórców.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tworzeniem tekstu teatralnego lub sztuką opartą na prawdziwych historiach do udziału w warsztatach dokumentalnych. Umiejętności pracy z tekstem dokumentalnym staną się nie tylko solidną bazą do dalszej pracy teatralnej i dramaturgicznej, ale także dziennikarskiej czy reportażowej.
TECHNIKA PRACY
Podczas procesu tworzenia własnego tekstu dokumentalnego będziemy pracowali w duchu metody „verbatim”, czyli techniki teatru dokumentalnego, która polega na przenoszeniu na scenę autentycznych historii, opartych na nagranych na dyktafon wywiadach przeprowadzanych przez dramatopisarzy z pierwowzorami postaci.
TEMAT
Proces ten opierać się będzie na temacie "mojego sąsiedztwa". Poszukiwanie historii w dobrze znanych miejscach – w najbliższej okolicy, domu, mieście, uczelni lub szkole. Celem będzie odnalezienie osobistych wątków i tematów, w których uczestnicy znajdą cząstkę siebie, a także zdobycie umiejętności, jak oddać te historie w tekście.
O prowadzącej: Ewa Mikuła – dramaturżka, reżyserka, autorka tekstów pochodząca z Mysłowic. Absolwentka reżyserii teatralnej, specjalizacji dramaturg teatru na AST w Krakowie oraz Wiedzy o Teatrze na UJ. Od ośmiu lat zajmuje się dokumentem w teatrze. Zadebiutowała wraz z Piotrem Froniem autobiograficznym tekstem pt. „Praca, praca” w miesięczniku „Dialog”. Od tego czasu jej prace były prezentowane m.in. podczas Festiwalu Szekspirowskiego („Stracone lata”) oraz wraz z kolektywem „Sweet Spot" w ramach rezydencji artystycznej Sopot Non-Fiction ("Dream Club") (2022). W Bratysławie stworzyła spektakl „Adulthood” na temat alternatywnych metod edukacji, oparty na trzyletnim procesie dokumentalnym z polską i słowacką młodzieżą. Jest absolwentką kursu Teatru na Faktach w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu. Od dwóch lat prowadzi artystyczny research na temat mniejszości etnicznych i języka w ramach europejskiego programu „Future Laboratory” podczas rezydencji w Luksemburgu, Rumunii i Francji. W Seulu, podczas Korea International Accessible Dance Festival (KIADA), tworzyła dokumentalną warstwę tekstową do spektaklu tanecznego „Swans” w reżyserii S.T. Berga. Jej ostatni projekt to spektakl „TOĆ”, który dotyka tematu młodej śląskiej tożsamości, oparty na języku śląskim, widzianym oczami jego użytkowniczek.
Szczegółowe informacje o projekcie znajdą Państwo na stronie www.fabulamundi.eu